Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Drukowanie Drukowanie
Drukuj Pytanie
Straż i Zwiastun Obecności Chrystusa
Biblioteka
 

KONWENCJE - Czy przyzwalacie konwencje piątej niedzieli?

Czy w zupełności przyzwalasz na Konwencje Piątej Niedzieli? I czy wierzysz, że klasa powinna mieć tyle zebrań aby tylko po kilka osób brało udział w każdym?

Byłem trochę zakłopotany sprawą Konwencji Piątej Niedzieli; ale regułą moją jest: Gdy nie mam w czym pewności, być cicho. W moim pojęciu, wychodzi prawie na równe co do tego, czy konwencje takie są na korzyść lub niekorzyść, ale nie wiedząc na pewno, nic na ten temat nie mówiłem. Pamiętam, że opublikowałem list w Strażnicy, w którym wspomniana była konwencja Piątej Niedzieli. Niektórzy zrozumieli to, jako indorsowanie takich konwencji przeze mnie. Myślę, ze nie opublikowałbym tego listu, gdybym zwrócił uwagę na treść. Jednakowoż o ile teraz mogę widzieć, radziłbym tak: Niech każde Zgromadzenie kieruje się, w tej sprawie mądrością z góry. Jeżeli konwencje takie okażą się korzystne duchowo, urządzajcie je nadal. Jeżeli wątpicie w korzyść, zaniechajcie je. Gdybym miał dać stanowczą radę, byłaby przeciwko tym konwencjom, ale nie jestem przygotowany do dania stanowczej rady, nie będąc dostatecznie poinformowany co do korzyści takich konwencji.

Co do urządzania zbyt wielu zebrań, tak, że tylko po kilku może brać udział w każdym, myślę, że byłoby lepiej mieć badania, w których ogół klasy mógłby brać udział. Zwykle klasy Badaczy Pisma Świętego nie są liczne. Oprócz zebrań niedzielnych, zawsze zachęcam przyjaciół do urządzania zebrań modlitw i świadectw w środy wieczorem. Wielu mi mówi, że otrzymują wielkie błogosławieństwo, używając z Manny Niebiańskiej tekst i komentarz przypadający na następny czwartek, jako główną lekcję na następne zebranie. Doświadczenia w ciągu tygodnia dostarczają pomocnych i pożytecznych świadectw na następną środę. Cieszy mnie, że bracia i siostry tak ogólnie uczęszczają na te zebrania w środku tygodnia.

Co do innych zebrań, nie radzę czytać podręczników biblijnych na publicznych zebraniach. Każdy powinien je przeczytać sobie w domu, albo jadąc tramwajem itp. Zbiorowe badania są zupełnie inną sprawą. Oczywiście możecie używać zapytań w swych prywatnych studiach i wyciągać z tego wiele dobrego, ale zapytania są szczególnie pomocne w badaniach zborowych. Naczynia nasze są tak przeciekające, że należy nam badać Biblię po wiele, wiele razy. Wykłady Piania Świętego są, że się tak wyrażę, Biblią w formie uporządkowanych przedmiotów. Czytając Wykłady Pisma Świętego czytacie Biblię. Ci, którzy czytają Biblię w ten sposób, mogą zyskać o wiele więcej znajomości. Dorywcze czytanie Biblii nie daje tyle informacji co przedmiotowe badanie.

Niektórzy z braci powiadają mi że utworzyli Ligę badania Wykładów Pisma Świętego w swych klasach. Każdy członek zobowiązuje się o ile możności przeczytać pewną ilość stronic dziennie. Mniemam, że działa to bardzo dobrze. Pamiętacie, że ktoś radził to w liście opublikowanym w Strażnicy. Praktykuje to wielu braci i w taki sposób przeczytają sześć tomów w sześciu do dwunastu miesiącach - czytając dwadzieścia cztery lub dwanaście stronic dziennie. Przeczytanie całej serii każdego roku odświeża Prawdę w pamięci i w sercu. Plan ten, stosowany przez wiele osób, niewątpliwie wyjdzie na korzyść takich Lig zborowych.

KPiO 1912; ang: 161