Na Straży 1966/4/03, str. 61
Poprzedni artykuł
Wstecz

Z Generalnej Konwencji w Krakowie

Kraków, dnia 28 VII 1966 r.

Drogo umiłowani w Panu naszym, Jezusie Chrystusie Braterstwo!

Łaska i pokój Boży niech zawsze będzie z Wami wszystkimi. Z wielką radością dzielimy się z Wami doznanymi błogosławieństwami, jakimi Ojciec Niebiański darzył nas na Generalnej Konwencji, która odbyła się w dniach 23 i 24 lipca 1966 r. w Krakowie. W pięknej sali wynajętej od Klubu Sportowego „Korona” zgromadziło się około 2 tys. osób. Mieliśmy zaszczyt gościć wśród nas braci i siostry z kilku kontynentów i krajów: ze Stanów Zjednoczonych, z Francji, Belgii, Czechosłowacji, Związku Radzieckiego, a nawet z Australii.

Po raz pierwszy zaszczycili nas swą obecnością bracia ze zborów angielskich ze Stanów Zjednoczonych, co szczególnie pomnożyło naszą radość. Przewodniczącym konwencji był br. Gumiela Jan, który dokonał otwarcia zebrań o godz. 9.30. Po krótkich słowach powitania uczestników konwencji br. Gumiela poprosił do usługi duchowej jednego z braci gości z Francji – br. Dębskiego, który usłużył tematem „Jedność rodziny Bożej”.

Następnym mówcą był br. Wiśniewski Tadeusz, który wygłosił wykład pt. „Znaki czasów”, oparty na fragmentach z życia Abrahama.

Trzecim mówcą był gość ze St. Zjednoczonych – br. Wnorowski, który posłużył się tematem „Oczekuj Pana”.

Po tym wykładzie nastąpiła przerwa obiadowa.

Po obiedzie br. Gumiela udzielił przywileju usługi duchowej gościowi z Francji – br. Pilarskiemu, który miał piękny wykład ,,O egoizmie”, dając przy tym wiele życiowych przykładów obrazujących szkodliwość tej wady charakteru.

Po tym wykładzie podzielił się Słowem Bożym gość z braci angielskich ze St. Zjednoczonych – br. Krupa, który aczkolwiek nie posługuje się na co dzień językiem polskim, jednakże częściowa znajomość języka polskiego umożliwiła mu usłużenie pięknym tematem pt. „Zupełna rada Boża”. Ostatnim mówcą pierwszego dnia był br. Suchanek, który miał wykład dla młodzieży pt. „Panie, co chcesz, abym ja uczynił”.

W dniu 24. VII zebranie rozpoczęto nieco wcześniej, tj. o godz. 9. Pierwszym mówcą tego dnia był gość z Francji – br. Gołuch, który posłużył się tematem pt. „Ostatnia podróż Jezusa”.

Następnie zabrał głos br. Burtka – gość ze St. Zjednoczonych, który wygłosił przemówienie na temat „Doświadczajcie samych siebie”.

Po tym zebraniu zostały przeprowadzone wybory członków Zarządu Międzyzborowego, wytypowanych na zebraniu przedstawicieli zborów w przeddzień konwencji, tj. 22. VII 1966 r. Wyborom przewodniczył br. Ziemiński. W skład Zarządu Międzyzborowego weszło 15 braci.

Po przeprowadzeniu wyborów br. Gumiela wygłosił wykład ,,O chrzcie”, do którego zgłosiło się 28 osób. Z całego serca życzymy im wytrwania na drodze Prawdy aż do zupełnego zwycięstwa.

Po tym zebraniu nastąpiła przerwa obiadowa.

Po obiedzie zabrał głos w usłudze gość ze Stanów Zjednoczonych – br. Gonczewski, który jest członkiem zboru braci angielskich. Br. Gonczewski wygłosił wykład za pośrednictwem tłumacza. Tematem wykładu była „Wielka mądrość Boża”.

Po tym wykładzie kilka słów przemówił br. Ja-mrozik z Francji, który przekazał serdeczne pozdrowienia i życzenia od braci z Francji. Następnie kilka słów pożegnania wypowiedział br. Wnorowski.

Na zakończenie br. Gumiela dokonał krótkiego podsumowania przebiegu konwencji, po czym kilka słów pożegnania wygłosił także br. Dąbek Juliusz. Po odśpiewaniu pieśni „Zostań z Bogiem, aż się zejdziem znów” i tekstu z Ew. Jana: „Albowiem tak Bóg umiłował świat” konwencja została zakończona o godz. 17.

Na zakończenie warto podkreślić, że Konwencja Generalna była bardzo błogosławiona, wszyscy jej uczestnicy byli bardzo zadowoleni, co można było wyczytać na każdej twarzy. Braterstwo z żalem opuszczali miejsce, gdzie doznali wielu wzniosłych momentów.

Miłą atrakcję wniosły pieśni duchowe, śpiewane na 4 głosy w wykonaniu zespołu braci z Warszawy, którym przewodził br. Wiśniewski Tadeusz. Kilkakrotnie wystąpił także zespół śpiewaczy mieszany ze zboru w Krakowie. Deklamacje wierszyków o tematyce religijnej przez najmłodszych wykonawców dopełniały miłego tła tej niezapomnianej uczty duchowej.

Przy zakończeniu uczestnicy konwencji wyrazili życzenie, aby doznanymi błogosławieństwami podzielić się ze wszystkim czytelnikami naszego czasopisma „Na straży”.

Z prawdziwą przyjemnością wspominamy te błogie chwile i życzymy Wam wszystkim obfitego błogosławieństwa Bożego.

W imieniu uczestników konwencji A.Z.


Następny artykuł
Wstecz   Do góry