Generalna Konwencja, urządzona co 2 lata, jest przeglądem dwuletniej pracy braci wybranych do Zarządu Międzyzborowego. Jest również sposobną chwilą na ułożenie programu działalności na następną kadencję.
W bieżącym roku Konwencja Generalna odbyła się w dniach 23 i 24 lipca w tej samej sali „Korona”, co i poprzednia. Jak zwykle, aby więcej czasu poświęcić na sprawy duchowe, problemami administracyjno-gospodarczymi zajął się Zjazd przedstawicieli zborów, który obradował w dniu 22 lipca w Domu Modlitwy Zboru Krakowskiego. Nie tylko, że ze wszystkich stron Polski, lecz również wielu braci zza granicy uczestniczyło w obradach. Przedmiotem dyskusji na zjeździe przedstawicieli stało się sprawozdanie sekretarza Zrzeszenia, która pokrótce zobrazowało całokształt pracy minionej kadencji Chociaż celem działalności Zrzeszenia są raczej sprawy duchowe, do których należy rozwój duchowy i moralny członków Zrzeszenia, to jednak nie można pomijać spraw organizacyjnych. Okres miniony odznaczał się pogodną i serdeczną atmosferę wśród braci. Bardzo wiele konwencji lokalnych i ogólnych podniosło poziom duchowy braterstwa. Bratnia więź została mocno zaciśnięta nie tylko wśród braci w Polsce, lecz również z braćmi z Polonii zagranicznej. Wyjazdy braci z Polski za granicę z obsługą duchową, a także przyjazdy braci z zagranicy do Polski w znacznym stopniu przyczyniły się do lepszego zapoznania się z warunkami życiowymi i stanem duchowym jednych i drugich. Wśród trudności między braćmi sprawozdawca wymienił trudności lokalowe. Chociaż Zbór Warszawski dzięki ofiarnej pomocy braci, a szczególnie z USA, unormował w dużym stopniu swoje sprawy, to wiele zborów w Polsce ma poważne trudności. Ciasnota lokalowa sprawia, że nabożeństwa odbywają się w domach prywatnych, co nie bardzo sprzyja rozwojowi ilościowemu członków Zrzeszenia. Wymieniono zbory, które są w szczególnie przykrej sytuacji lokalowej. Między innymi są to zbory w Poznaniu, w Łodzi, w Częstochowie, w Bytomiu, w Jarosławiu, Chorzowie itp.
Jeżeli chodzi o pracę misyjną, to najwięcej mogli się jej poświęcić bracia, którzy nie pracują zawodowo jak br. Gumiela, br. Jończy, br. Kościelniak, br. Lehnort, którzy odwiedzili prawie wszystkie Zbory w Polsce. Bracia pracujący zawodowo starali się w miarę posiadania wolnego czasu obsługiwać zwłaszcza większe zebrania i konwencje, a także i niektóre zbory w ich zasięgu. Warto podkreślić, że w minionym okresie było też wiele pogrzebów, gdzie bracia starali się przy tym smutnym obrządku wydać świadectwo Prawdzie. Rzecz oczywista, że tak wielka ilość zborów nie mogła na każde zawołanie czy życzenie być należycie obsłużona. Sprawozdawca przytoczył też, że jako wypełnienie postulatu konwencji w 1962 r. zostały urządzone 2 Konwencje młodzieżowe, na które licznie młodzież się zjechała z całego kraju, wysłuchując z uwagą tematów biblijnych, jakie do niej były skierowane. W dyskusji nad tą częścią sprawozdania ogólnie bracia z uznaniem się ustosunkowali. Jeżeli chodzi o problem młodzieżowy, to zalecili pracę nadal prowadzić, a nawet ją zintensyfikować. Wielu rodziców chcących po chrześcijańsku wychować swoje dzieci na ludzi szlachetnych, pracowitych i bogobojnych nieraz z przykrością patrzyli, jak dzieci ich w niektórych wypadkach chowały się jak owce bez pasterza. Sama praca rodziców nie zawsze była wystarczająca, a wynikiem tego było wiele rzeczy nieporządnych wśród dorastającej młodzieży. Dlatego z całą aprobatą ci rodzice poparli dobre zamierzenia pracy wśród młodzieży. Ogólnym życzeniem było też, aby między innymi na konwencjach mówić tematy odpowiednie dla młodzieży oraz dla sympatyków.
Poruszony też został problem broszurki wydanej w roku 1938 r. pt. „Uchwały i obrady przedstawicieli zborów 1938 r.”. Na pytanie, czy broszura ta nadal ma być traktowana jako wiążąca, zostało jednomyślnie przyjęte, że broszura ta nie ma charakteru wiążącego. Zawarte w niej uchwały należy raczej traktować jako dorady, a nie wiążące przepisy. Biblia jest naszym jedynym autorytetem. Dlatego nie jest wskazane, aby broszury tej używać jako argumentu decydującego przy różnych i trudnych rozważaniach tam ujętych.
Zarząd Międzyzborowy został też zgodnie ze statutem powiększony do 25 osób. W skład Zarządu weszli następujący bracia:
1. Gumiela Jan – Warszawa – Przewodniczący
2. Mollo Leon – Kraków – Z-ca Przewód. i skarbnik
3. Dąbek Juliusz – Kraków – Sekretarz i członek Kolegium Red.
4. Jończy Władysław – Andrychów
5. Suchanek Czesław – Bielsko-Biała
6. Ziemiński Adam – Zamość
7. Kamiński Henryk – Chrzanów – członek Kolegium Red.
8. Kaleta Stanisław – Myślachowice
9. Kopak Dymitr – Białogard – członek Kolegium Red.
10.Wiśniewski Tadeusz – Warszawa
11.Lehnort Maciej – Knurów
12.Draguła Stanisław – Kraków – Z-ca Sekretarza
13.Kościelniak Wojciech – Kraków
14.Skadłubowicz Zenon – Wrocław
15.Lisowski Józef – Częstochowa
16.Leszczyński Edward – Oświęcim
17.Leśnikowski Tomasz – Kraków – Księgarz
18.Pogoda Piotr – Chrzanów – pomoc dla niezamożnych
19.Fil Andrzej – Biłgoraj
20.Dąbek Józef – Kędzierzyn
21.Głąb Stanisław – Romanówka
22.Kłusak Józef – Żywiec
23.Plewniok Alojzy – Brzezinka – członek Komisji Rewizyjnej
24.Klimczak Eugeniusz – Bielsko – członek Komisji Rewizyjnej
25.Szczepanik Jan – Kraków – członek Komisji Rewizyjnej
Dla ożywienia pracy wydawniczej sugerowano, aby umieszczać również artykuły nadające się dla młodzieży i sympatyków, tj. o łatwiejszej tematyce. Do zespołu redakcyjnego weszli następujący bracia:
br. Dąbek Juliusz
br. Kaleta Stanisław
br. Ziemiński Adam
Ważność wyborów przyjęta została na przeciąg dwóch lat
Sprawozdawca odczytał też sprawozdanie finansowe, które może częściowo zobrazować pracę międzyzborową. Cyfrowo przedstawia się ona następująco:
Konto: Pożyczkobiorców:
Wypłacono pożyczek indywidualnych na kwotę 35000 zł
Zwrócono z tych pożyczek 30000 zł
Do wyrównania pozostaje 5000 zł
Konto: Wydawnictwa: Literatura
Wpłynęło ogółem (wraz z saldem początkowym) 158.541.10 zł
Wydatkowano ogółem 156.175.60 zł
Pozostało na koncie 2.365.50 zł
Konto: Praca Pańska
Wpłynęło ogółem 232.191.91 zł
Wydatkowano 225.542.96 zł
Pozostałość 6. 648.95 zł
Konto: Niezamożni
Wpłynęło na konto 57.705 zł
Wpłynęło na ręce br. Pogody (bezpośr.) 24.135 zł
Razem wpłynęło 81.840 zł
Wydatkowano (bezpośrednio z konta) 10.464.70 zł
Wydatkowano (przez br. Pogodę) 61.748.55 zł
Razem wydatkowano 72.213.25 zł
Pozostało na koncie 9.626.75 zł
Konto: Sumy o przeznaczeniu specjalnym (konkordancja)
Wpłynęło (wraz z pożyczkami) 353.052,80 zł
Wydatkowano 339.853.20 zł
Pozostałość 13.199.60 zł
Ponieważ przebieg konwencji został podany w poprzednim wydaniu „NS”, dlatego tym razem podajemy tylko stronę finansową i administracyjną.
Zespół Redakcyjny życzy z głębi serca wszystkim tym, którym została przydzielona cząstka usługiwania, błogosławieństwa Bożego i radosnego wypełniania obowiązków w służbie na chwałę Bożą i dla dobra ludu Pańskiego. „Cokolwiek czynicie, wszystko ku chwale Bożej czyńcie”.