Na Straży 1972/6/07, str. 88
Poprzedni artykuł
Wstecz

Sprawozdanie

z Generalnej Konwencji grzeszenia Wolnych Badaczy Pisma Świętego w Krakowie

Umiłowani w Zbawicielu Jezusie Chrystusie Bracia i Siostry oraz Czytelnicy naszego czasopisma „Na Straży”!

Stosownie do życzenia uczestników Generalnej Konwencji chcielibyśmy przekazać krótką informację z przebiegu Konwencji, która odbyła się w dniach 22 i 23 lipca 1972 r. w pięknej sali K.S. „Korona” w Krakowie (Podgórze).

W przeddzień Generalnej Konwencji na sali Zboru Krakowskiego odbyło się zebranie braci starszych i przedstawicieli Zborów, którzy zgodnie ze statutem Zrzeszenia podejmowali uchwały i wnioski celem przedłożenia ich uczestnikom Generalnej Konwencji do zatwierdzenia.

Liczba uczestników tej wspaniałej społeczności chrześcijańskiej przekroczyła 2000 osób. Z prawdziwą satysfakcją chcielibyśmy podkreślić, że wśród nas gościliśmy pokaźną ilość braci i sióstr z zagranicy, z różnych stron świata: ze Stanów Zjednoczonych, z Kanady, Francji, Belgii, ZSRR, Czechosłowacji, NRD, a także z dalekiej Australii.

Dużo było młodzieży, która przybyła ze wszystkich stron naszego kraju.

W dniu 22 lipca o godz. 9 sekretarz Zrzeszenia – br. Dąbek Juliusz dokonał otwarcia Generalnej Konwencji witając wszystkich zebranych w imieniu krakowskiego Zboru. Na rozpoczęcie Konwencji odśpiewano pieśń nr 1: „Daj Boże światy nam łask zdrój”. Następnie chór młodzieżowy odśpiewał pieśń powitalną: „O Panie, pobłogosław nas”.

Zgodnie z wnioskiem zebrania przedstawicieli Zborów, zebrani wybrali na przewodniczącego Gen. Konwencji br. Gumielę Jana, a przewodnictwo w śpiewie powierzono br. Mollo Leonowi. Przewodniczący konwencji br. Gumiela Jan w słowie wstępnym życzył braciom i siostrom błogosławieństwa Bożego.

Pierwszym mówcą był br. Jończy Władysław, który usłużył budującym tematem ze Słowa Bożego wg słów św. Pawła apostoła z Listu do Rzymian 1:16 – „Albowiem nie wstydzę się za Ewangelię Chrystusową”. Br. Jończy wyjaśnił w temacie, że za niektóre teorie religijne głoszone przez nominalne chrześcijaństwo, takie jak wieczne męki czy ogniste piekło przywódcy religijni powinni się wstydzić, gdyż takie nauki uwłaczają wielkiej mądrości i miłości Bożej.

W następnej kolejności przemawiał jeden z gości angielskich z USA br. Parkinson.

Tematem wykładu były słowa Pisma Św. z Proroctwa Malachiasza 3:2-3 – „Lecz któż będzie mógł znieść dzień przyjścia Jego? I kto się ostoi gdy się on okaże? Bo on jest jako ogień roztapiający i jako mydło blecharzów. I będzie siedział roztapiając i wyczyszczając srebro i oczyści syny Lewiego i przepławi je jako złoto i jako srebro i będą ofiarować Panu dar w sprawiedliwości”.

Był to bardzo ciekawy i budujący wykład, pomimo pewnych niedokładności w tłumaczeniu języka angielskiego. Mówca biorąc przykłady z obróbki szlachetnych kruszców i bielenia lnianego płótna przedstawił proces oczyszczania chrześcijańskiego charakteru. Po tym wykładzie nastąpiła przerwa obiadowa.

Po obiedzie przemówił br. Ziemiński Adam, a jego temat to: „Wyznanie Jezusa Chrystusa” wg Listu do Hebrajczyków 3:1. Brat ten wyjaśnił, że pomimo faktu istnienia wielu chrześcijańskich wyznań, nauka Jezusa Chrystusa jest tylko jedna, dlatego nie jest rzeczą właściwą wszystkie wyznania określać mianem wyznania Jezusa Chrystusa. Pierwsi wyznawcy Jezusa Chrystusa byli badaczami Pisma Św., jak to czytamy w Dziejach Ap. 17:10 o zborze w Berei. W średniowieczu badacze Pisma Św. byli niszczeni przez trybunały tzw. „świętej inkwizycji”. Dzięki tolerancyjnym dekretom wprowadzonym przez nasze władze państwowe powstały warunki do swobodnego badania Pisma Świętego.

Następnym mówcą był gość z Francji – br. Wawrzynowski. Tematem przemówienia był tekst z Psalmu 116:15 – „Droga jest przed oczyma Pańskimi śmierć świętych jego”.

Lekcja dotyczyła ważności czasu i naszego krótkiego życia, które winniśmy właściwie wykorzystać, zgodnie z nauką Słowa Bożego i zaskarbić sobie żywot wieczny w Chrystusie Jezusie.

Przed zakończeniem dnia został odczytany protokół z przebiegu obrad braci starszych i przedstawicieli Zborów. Protokół zawierał również nazwiska nominowanych braci do usługi międzyzborowej, które zostały podane do wiadomości uczestników Generalnej Konwencji. Pierwszy dzień został zakończony pieśnią nr 263 i dziękczynną modlitwą.

Drugi dzień konwencji został rozpoczęty pieśnią nr 178 i modlitwą.

Pierwszym wykładem ze Słowa Bożego usłużył jeden z braci gości zagranicznych. Mówił na temat: „Wola Boża”. Brat ten podkreślił konieczność poznawania woli Bożej z Jego świętego Słowa i gorliwego wprowadzania jej w życiu codziennym.

Następnym wykładem usłużył przewodniczący Gen. Konwencji – br. Gumiela Jan.

Był to temat o chrzcie, do którego zgłosiło się 38 osób. Życzymy im z całego serca wytrwania w przedsięwzięciu serca przy Panu i otrzymania wiecznej korony żywota.

Następnym punktem programu były wybory braci do pracy międzyzborowej, komisji rewizyjnej oraz zespołu do pracy młodzieżowej. W jawnym głosowaniu wszyscy kandydaci do pracy międzyzborowej uzyskali przeszło 95% głosów.

Wybrano następujących braci do zarządu i pracy międzyzborowej:

1. Br. Dąbek Juliusz
2. ,, Gumiela Jan
3. ,, Gumiela Kazimierz
4. ,, Jakubowski Stanisław
5. ,, Jończy Władysław
6. ,, Kaleta Stanisław
7. ,, Kamiński Henryk
8. ,, Kłusak Józef
9. ,, Leszczyński Edward

10. ,, Lehnort Maciej
11. ,, Mollo Leon
12. ,, Panek Franciszek
13. ,, Suchanek Czesław
14. ,, Szewczyk Wacław
15. ,, Ziemiński Adam

Członkowie Komisji Rewizyjnej:

1. Br. Plewniok Alojzy
2. ,, Klimczok Eugeniusz
3. ,, Szatyński Andrzej

Zarząd Międzyzborowy:

1. Br. Gumiela Jan – przewodniczący
2. ,, MolIo Leon – z-ca przew. i skarbnik
3. ,, Dąbek Juliusz – sekretarz Zarządu

Księgarz międzyzborowy:

Br. Leśnikowski Tomasz

Kolegium redakcyjne:

1. Br. Dąbek Juliusz – przewodniczący
2. ,, Jończy Władysław – członek
3. ,, Kaleta Stanisław – członek
4. ,, Suchanek Czesław – członek
5. ,, Ziemiński Adam – członek

Do zespołu pracy młodzieżowej wybrano 12 braci. Przewodniczącym zespołu został wybrany br. Kozak Adam. Po wyborach nastąpiła przerwa obiadowa.

Ostatnim punktem konwencji był program młodzieżowy zawierający montaż recytatorsko-wokalny o tematyce biblijnej.

Chcielibyśmy podkreślić, że nastrój konwencji był bardzo miły i serdeczny.

Powitania braci i sióstr zraszane były łzami radości, a pożegnanie wyciskało łzy smutku i żalu po przeżytych chwilach, które tak szybko przeminęły.

Była to wzniosła i wspaniała uczta duchowa, która na długie czasy pozostanie w pamięci jej uczestników. Na zakończenie odśpiewana została pieśń „Zostań z Bogiem” i odmówiona wspólna modlitwa Pańska.

Życzeniem wszystkich zebranych było, aby doznanymi błogosławieństwami z tej miłej bratniej społeczności podzielić się ze wszystkimi czytelnikami naszego czasopisma „Na Straży”. Życzenie to spełniamy z prawdziwą przyjemnością.

Za uczestników
Generalnej Konwencji:

A.Z.


Następny artykuł
Wstecz   Do góry