Rozpoczęcie nastąpiło w dniu 3 lipca br. o godzinie 9.15. Otwarcia dokonał br. Ziemiński Adam – witając słowami Pisma Świętego przybyłych drogich braci i siostry, naszą chrześcijańską młodzież i sympatyków Słowa Bożego.
Generalna Konwencja odbywa się zgodnie z założeniami naszego Statutu co dwa lata w celu dokonania wyborów sług międzyzborowych oraz podjęcia uchwał i wniosków odnośnie prowadzonej pracy duchowej. Miejscem, które uświetniło wspaniałą społeczność około 2.000 braterstwa, była sala i inne pomieszczenia Klubu Sportowego „Korona”.
W przeddzień Generalnej Konwencji obradowali w sali Zboru Krakowskiego bracia starsi i przedstawiciele zborów z całego kraju, aby rozpracować program i przygotować wnioski pod uchwały do pracy duchowej na następne lata. Wnioski i sprawozdanie przedstawiono do zatwierdzenia przez ogół braci i sióstr na Generalnej Konwencji. Przygotowano również listę nominacyjną braci do usługi międzyzborowej.
Wśród uczestników na sali panowała wspaniała i podniosła atmosfera szczerej braterskiej miłości, zespolonej w ciągłych powitaniach i uściskach drogiego braterstwa w Chrystusie. Napływające ciągle pozdrowienia i życzenia dla uczestników tej wielkiej uczty duchowej dawały wyraz dużego przywiązania braci i sióstr od społeczności, wielu pozostałych braci staruszków, braterstwa na łożach boleści czy też tęskniących z oddali, to jednak tej samej kosztownej wiary raz świętym podanej (2 Piotra 1:1; Judy 3 w.).
Wśród uczestników było także kilkanaście braci i sióstr z zagranicy, którzy przejechali tysiące kilometrów, aby zaznać tej miłej społeczności ducha – oni też przekazywali pozdrowienia chrześcijańskie od wielu zgromadzeń i braterstwa w Panu Jezusie. Gorące modlitwy braci i sióstr do Ojca Niebieskiego sprawiły nam wiele błogosławieństwa Bożego, a bogate tematy ze Słowa Bożego zlewały się w wielką wdzięczność ku Bogu naszemu i Zbawicielowi. Jest to nasza głęboka wdzięczność za uczestnictwo w wielkim zbawieniu, jakim Bóg obdarował nas w Chrystusie przez obietnice Słowa swego (Efezj. 1:10-14; 1 Jana 2:25). W przerwie obiadowej do godziny 14.30 uczestnicy mieli dalszą możność spotkania wielu braterstwa, przywitania dalekich gości i wymiany wzruszających wspomnień, nieraz sprzed bardzo wielu lat chrześcijańskiego życia.
W porze popołudniowej odczytano protokół z obrad przedstawicieli zborów z dnia 2.7.76, z wnioskami pod uchwały oraz z listą nominacyjną braci do pracy międzyzborowej. Następnie niektórzy bracia z zagranicy mieli możność przedstawić osobiście pozdrowienia od braterstwa z Australii, Kanady, U.S.A., Francji, Belgii i innych, gdzie zgromadzają się nasi współwyznawcy kosztownej wiary i społeczności Pana Jezusa.
W tym dniu bracia w usłudze duchowej czerpali tematy z następujących słów Pisma Świętego:
1. Ew. św. Jana 14:18 Nie zostawię was sierotami...
2. Ew. św. Jana 2:1-11 A dnia trzeciego było wesele w Kanie Galilejskiej...
3. Ew. św. Jana 16:33 Na świecie ucisk mieć będziecie ...
4. Ew. św. Jana 14:1-12 Jamci jest ta droga i prawda i żywot...
5. Ew. św. Mat. 24:14 I będzie kazana ta Ewangelia Królestwa...
Tak upłynął pierwszy dzień, który zakończono pieśnią i modlitwą o godzinie 17.30.
Bracia Zboru Krakowskiego zajęli się rozlokowaniem braterstwa na noclegi w Krakowie i u braterstwa z okolicznych zgromadzeń.
Drugi dzień Uczty Duchowej w dniu 4 lipca br. rozpoczęto o godzinie 9-tej odśpiewaniem pieśni Nr 23 „Połączmy serca wraz”... oraz modlitwą o błogosławieństwo Boże na całodzienne nabożeństwo. Pierwszy temat został zaczerpnięty ze słów Ew. św. Marka 12:34 „Nie daleko jesteś od Królestwa Bożego...”. O godzinie 10.45 przeprowadzono drugie zebranie, poświęcone wyborom braci do usługi międzyzborowej i do Zarządu Zrzeszenia. Wybory dokonano wg reguły Pisma Świętego w głosowaniu przez podniesienie ręki – na listę braci nominowanych przez braci starszych i przedstawicieli Zborów Zrzeszenia Wolnych Badaczy Pisma Świętego.
Podajemy skład osobowy braci wybranych do pracy międzyzborowej:
1. Dąbek Juliusz
2. Jończy Władysław
3. Kaleta Stanisław
4. Kamiński Henryk
5. Kłusak Józef
6. Kołacz Zdzisław
7. Kopak Dymitr
8. Kwaśnik Grzegorz
9. Leszczyński Edward
10.Leśnikowski Tomasz
11. Mateja Teofil
12. Panek Franciszek
13. Sablik Stanisław
14. Suchanek Czesław
15. Sygnowski Józef
16. Szczepanik Jan
17. Szewczyk Wacław
18. Ziemiński Adam
1. Klimczak Eugeniusz
2. Pogoda Krzysztof
3. Sitarski Karol
1. Ziemiński Adam – Przewodniczący
2. Suchanek Czesław – Z-ca przewodn.
3. Kamiński Henryk – Z-ca przewodn.
4. Dąbek Juliusz – Sekretarz
5. Szczepanik Jan – Z-ca sekretarza
6. Lesnikowski Tomasz – Skarbnik i Księgarz
1. Dąbek Juliusz– Przewodniczący
2. Jończy Władysław – Członek
3. Kaleta Stanisław – -”-
4. Suchanek Czesław– -”-
5. Ziemiński Adam – -”-
Okres ważności wyborów ustalono na dwa lata – do następnej Generalnej Konwencji.
Przedstawiono i przegłosowano między innymi wniosek o poszerzenie § 11 Statutu Zrzeszenia Wolnych Badaczy Pisma Świętego. Komisja braci wytypowanych do sprawdzenia przebiegu wyborów i potwierdziła, że co najmniej decydującą, wystarczającą ilość 75% uczestników upoważnionych do głosowania zatwierdziła uchwały, wnioski oraz przedstawione kandydatury, zawarte w protokole z obrad z dnia 2.7.76.
W dalszej części brat przewodniczący odczytał licznie napływające pozdrowienia i życzenia od braterstwa ze Związku Radzieckiego, Czechosłowacji, N.R.D. oraz z różnych miejscowości w kraju. Były to zaiste wonne wiązanki braterskiej miłości w związce pokoju Pańskiego. Ze szczerym współczuciem i przykrością odczytano pogodne i bardzo miłe pozdrowienia chrześcijańskie od br. Wnorowskiego, który mimo że przybył do naszego kraju, nie mógł wziąć udziału na Generalnej Konwencji z przyczyny choroby. Musiał bowiem pozostać pod opieką lekarza i braterstwa w Warszawie.
Zgodnie z programem o godzinie 11.20 rozpoczęto wykład o chrzcie – na podstawie słów św. Pawła do Rzym. 12:1 – Zebranie to zaczęto pieśnią Nr 454 „Przez wiele lat szukałem szczęścia w życiu mym”, oraz modlitwą o szczególne błogosławieństwo i łaskę Bożą dla nowo wstępujących na wąską drogę zaparcia samego siebie i ofiarowania się Panu Jezusowi.
Do chrztu przystąpiło 52 osoby (28 sióstr i 24 braci), które przez uroczysty akt „baptizo” – zanurzenie w wodzie – okazały swoje ofiarowanie się na służbę Panu Bogu. Przy zakończeniu tematu brat przewodniczący Konwencji po kilku zasadniczych pytaniach złożył wraz z bratem, który prowadził wykład do chrztu – serdeczne biblijne życzenia wytrwania w gorliwej służbie aż do śmierci, aby otrzymać niezwiędłą koronę żywota – Obj. św. Jana 2:10, 3:11.
Podczas przerwy obiadowej odbył się chrzest w zabudowaniach Klubu Sportowego „Korona”.
Chrzest miało możność obserwować setki braterstwa z wielką emocją wspomnień własnych ślubów oddania się Panu Bogu na wyłączną służbę. Wielu z braterstwa ze łzami oglądali poświęcających się członków swojej najbliższej rodziny – swoje własne dzieci jako pierwszy owoc chrześcijańskiego wychowania i wielu starań braci i sióstr.
W godzinach popołudniowych brat Panek Franciszek podzielił się pozdrowieniami i kilkoma zdaniami o przeżytej miłej społeczności wśród braterstwa w podróży po Kanadzie.
Brat Gonczewski z U.S.A. podzielił się miłymi pozdrowieniami i napomnieniami z lekcji biblijnej o mannie wg 2 Mojż. 16:10 – z języka angielskiego tłumaczył brat Papajak A.
Następnie wykładem ze Słowa Bożego podzielił się brat S. Gmiterek z U.S.A. na temat z 1 Król. 19:11-16. Brat ten przekazał również wiele miłych pozdrowień od drogiego braterstwa pochodzenia polskiego w U.S.A.
Po ostatniej przerwie wygłoszony został jeszcze krótki temat „Czym my jesteśmy” z porównań do słów Ew. św. Jana 10 rozdz. O godzinie 16.30 nastąpiło pożegnanie przez brata przewodniczącego słowami św. ap. Pawła z 2 Kor. 13:11-13: „Na ostatek bracia! miejcie się dobrze; doskonałymi bądźcie, cieszcie się, jednomyślnymi bądźcie, w pokoju żyjcie, a Bóg miłości i pokoju będzie z wami. Pozdrówcie jedni drugich w świętym pocałowaniu. Pozdrawiają was wszyscy święci. Łaska Pana Jezusa Chrystusa i miłość Boża i społeczność Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi. Amen.”
Złożono serdeczne podziękowania wszystkim gościom, uczestnikom Generalnej Konwencji, za miłą i serdeczną atmosferę braterskiej miłości, za bukiety wspaniałych pozdrowień i życzeń. Z szacunkiem, uprzejmie podziękowano władzom miasta Krakowa za umożliwienie nam urządzenia tej Generalnej Konwencji. W słowach uznania za pracę i trud podziękowano kierownictwu i personelowi Klubu Sportowego „Korona” za bardzo dobre przygotowanie sali i pomieszczeń dla tak wielkiej ilości zgromadzonych.
Z głębokim pragnieniem i życzeniem błogosławieństw Bożych w dalszym trwaniu na wąskiej drodze za Panem Jezusem aż do zwycięstwa przekazano do wszystkich braci i sióstr po całym świecie rozproszonym pozdrowienia braterskiej miłości, wyrazy współczucia dla ciężko doświadczonych w chorobach czy starości i niemocy; ze szczególną modlitwą o pomoc Bożą oddano wszystkich potrzebujących w opiekę Ojca Niebieskiego (Jan 15:5, 14:13-15).
Na zakończenie wszyscy uczestnicy wznieśli się w dziękczynnej pieśni za odebrane łaski i błogosławieństwa, oddając wszystkie sprawy i samych siebie pod Jego Boską Wszechmogącą Moc – wspólną modlitwą Pańską „Ojcze nasz, któryś jest w niebiesiech”.
Bracia mili, w wierze trwajmy... pieśń 386.
Generalna Konwencja została zakończona o godzinie 17.30 w dniu 4 lipca 1976 r.