Na Straży 1980/5/07, str. 79
Poprzedni artykuł
Wstecz

Echo z Generalnej Konwencji

Kraków, dnia 31. VII. 1980 r.

Umiłowani w Chrystusie Bracia i Siostry, Kochana Młodzieży oraz wszyscy czytelnicy naszego czasopisma „Na Straży”!

Pragnieniem naszym jest podzielić się z Wami błogosławieństwami, jakich byliśmy uczestnikami podczas naszej największej bratniej społeczności, która miała miejsce w dniach 21 i 22 lipca 1980 r. w pięknej sali K. S. „Korona” w Krakowie, w której już wielokrotnie mieliśmy sposobność gościć.

Liczba uczestników naszej Generalnej Konwencji przekraczała 2000 osób, wliczając w to wiele naszej chrześcijańskiej młodzieży oraz grono gości zagranicznych naszej Polonii z Francji, Australii, Czechosłowacji, a także z USA i Kanady.

Zgodnie z programem Generalna Konwencja została rozpoczęta w dniu 21 lipca o godz. 9.

Brat przewodniczący powitał wszystkich przybyłych braci i siostry z całego kraju, a także gości zagranicznych. Wyraził przy tym pewność, że Pan pobłogosławi naszą ucztę duchową.

Na wstępie został odczytany program Generalnej Konwencji, a następnie dokonano wyboru przewodniczących Generalnej Konwencji, protokolantów i przewodniczących do prowadzenia śpiewu.

Do przewodniczenia na Konwencji zostali wybrani: br. Adam Ziemiński i br. Czesław Suchanek. Do przewodniczenia w śpiewie wybrano: br. Pawła Dąbka i br. Kozłowskiego.

Przy rozpoczęciu właściwego programu Gen. Konwencji zostały odczytane nadesłane pozdrowienia od różnych braci i sióstr, którzy z różnych przyczyn nie mogli uczestniczyć.

Wstępnym tematem ze Słowa Bożego usłużył br. Cz. Suchanek. Temat został zaczerpnięty z modlitwy naszego Pana za swymi wybranymi. Brat w swym temacie zachęcał wszystkich zebranych do gorliwego naśladowania Mistrza i właściwego postępowania wąską drogą za Jezusem. Po wykładzie ogłoszona została przerwa.

Po przerwie został odczytamy przez br. sekretarza międzyzborowego protokół z zebrania przedstawicieli zborów z dnia 20. VII. 19180 r., które odbyło się w sali krakowskiego zboru, przy ul. św. Filipa 13, a także zostały odczytane dalsze nadesłane pozdrowienia.

Następnym wykładem usłużył br. Franciszek Woźniak z naszej Polonii we Francji. Temat wykładu: „Nogi Boże na Górze Oliwnej” (Zach. 14:4). Mówca szeroko objaśniał, że to proroctwo dotyczy przyszłego wieku Tysiąclecia, gdzie będą czynne dwie fazy Królestwa Bożego: duchowa i ziemska. Po odczytaniu dalszych nadesłanych pozdrowień wykładem publicznym na temat: „Przyjdź królestwo twoje” usłużył br. A. Ziemiński. Brat omówił cechy Tysiącletniego Królestwa Chrystusowego i Królestwa Bożego, którego zasadniczymi elementami będą: sprawiedliwość, wieczny pokój i radość w duchu świętym.

O godz. 13 nastąpiła przerwa obiadowa, która trwała do godz. 14.30.

Po przerwie obiadowej zostały przeprowadzone wybory braci do pracy międzyzborowej i Zarządu międzyzborowego.

Do zarządu międzyzborowego zostali wybrani następujący bracia:

1. br. Adam Ziemiński – Przewodniczący Zarządu Zrzeszenia,
2. br. Czesław Suchanek – z-ca przewodniczącego,
3. br. Daniel Krawczyk – II z-ca przewodniczącego,
4. br. Tomasz Leśnikowski – Skarbnik i Księgarz,
5. br. Eugeniusz Klimczak – Sekretarz międzyzborowy,
6. br. Stefan Grudzień – z-ca sekr. międzyzborowego.

Do pracy międzyzborowej zostali wybrani:

1. br. Adam Ziemiński,
2. br. Czesław Suchanek,
3. br. Tomasz Leśnikowski,
4. br. Jan Szczepanik,
5. br. Zdzisław Kołacz,
6. br. Franciszek Panek,
7. br.Grzegorz Kwaśnik,
8. br. Józef Sygnowski,
9. br. Daniel Krawczyk,
10. br. Dymitr Kopak,
11. br. Alojzy Cyris,
12. br. Teofil Mateja,
13. br. Józef Honkisz,
14. br. Eugeniusz Szarkowicz,
15. br. Henryk Kamiński,
16. br. Roman Rorata,
17. br. Stefan Grudzień.

Dokonano także wyboru braci do Komisji Rewizyjnej:

1. br. Karol Sitarski – Przewodniczący Komisji,
2. br. Jan Sikora
3. br. Czesław Kasprzykowski

Został również wybrany zespół braci do Kolegium Redakcyjnego:

1. br. Adam Ziemiński – przewodniczący Kolegium,
2. br. Czesław Suchanek
3. br. Daniel Krawczyk
4. br. Stefan Grudzień
5. br. Adam Kozak

Zgodnie z wnioskiem przedstawicieli zborów został powołany komitet do pracy z młodzieżą, do którego zostali wybrani następujący bracia:

1. br. Adam Kozak – Przewodniczący Kolegium,
2. br. Alojzy Cyris
3. br. Michał Kopak
4. br. Ryszard Mierzwiak
5. br. Roman Rorata
6. br. Aleksander Lipka
7. br. Paweł Dąbek
8. br. Michał Targosz
9. br. Henryk Kamiński
10. br. Mieczysław Jakubowski.

Po przerwie został wygłoszony ostatni wykład pierwszego dnia Generalnej Konwencji, którym usłużył br. Daniel Krawczyk, mówiąc na temat: „Okup a ofiara za grzech”. Mówca wskazał na konieczność i potrzebę dokonania okupowej ofiary przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, bez której nikt nie mógłby otrzymać zmartwychwstania i wiecznego życia.

Zakończenie programu pierwszego dnia nastąpiło o godz. 17.30.

W drugim dniu tj. 22 lipca 1980 r. rozpoczęcie nastąpiło podobnie jak w pierwszym dniu o godz. 9. Najpierw zostały odczytane dalsze pozdrowienia od nieobecnych na konwencji braci i sióstr.

Pierwszym wykładem usłużył br. Stefan Grudzień. Był to temat przeznaczony dla młodzieży pt. „Jak zdobyć mądrość ku zbawieniu” (2 Tym. 3:15-17). Brat przytoczył szereg budujących przykładów biblijnych dot. różnych młodych postaci: Tymoteusza, młodzieńca Pawła z Tarsu, a także młodego chłopca Samuela.

Po przerwie został wygłoszony wykład o chrzcie, którym usłużył br. Dymitr Kopak. Do chrztu przystąpiły 42 osoby: 21 braci i 21 sióstr. Wśród kandydatów do chrztu przeważającą liczbę stanowiła młodzież.

Wstępującym na wąską drogę za Jezusem zostały złożone życzenia wytrwania w przedsięwzięciu serca przy Panu i świętej Prawdzie, a także otrzymania niezwiędłej korony żywota.

Po tym wykładzie nastąpiła przerwa obiadowa, która trwała do godz. 15. Podczas przerwy obiadowej odbył się chrzest w basenie znajdującym się w pomieszczeniach K. S. „Korona”.

Po przerwie obiadowej wykładem usłużył br. Zdzisław Kołacz, który obrał temat z Psalmu 45:11-18 „Słuchaj, córko, a zakocha się król w piękności twojej”. Brat pięknie wyjaśnił przywileje i obowiązki braci i sióstr jako kandydatów do klasy „Oblubienicy Chrystusowej”. Zachęcał przy tym do gorliwego naśladowania Chrystusa Pana. Z kolei krótkim wykładem usłużył br. Jan Kopak. Była to „Przestroga dla bezbożnych i zachęta dla pobożnych”. Brat ten wskazywał na ważne przestrogi biblijne i zachęcające obietnice Słowa Bożego.

Słowem końcowym usłużył br. Adam Ziemiński, który wyraził podziękowania Bogu i Chrystusowi za udzielone błogosławieństwa na naszej Generalnej Konwencji. Podziękowania zostały skierowane także pod adresem wszystkich tych, którzy przyczynili się do zorganizowania i prowadzenia naszej wspaniałej uczty duchowej, przy czym w słowie końcowym br. przewodniczący zacytował życzenia ap. Pawła zawarte w 2 Kor. 13:11-13. Mogliśmy zauważyć wielkie zadowolenie wśród uczestników tej największej konwencji, co wymownie świadczy, że błogosławieństwo Boże było z nami podczas dwu dni naszej bratniej społeczności.

Cieszymy się bardzo, że nasz dobry Ojciec Niebieski umożliwił nam zorganizowanie i uczestniczenie w tej błogosławionej wielkiej konwencji.

Nadszedł jednak czas, że musieliśmy zakończyć naszą miłą bratnią społeczność. Pieśnią nr 336 – „Zostań z Bogiem aż się zejdziem znów”, Modlitwą Pańską oraz wersetem z Ew. św. Jana 3:16 – „Albowiem tak Bóg umiłował świat” nasza niezapomniana braterska społeczność ducha została zakończona. Zakończenie Konwencji nastąpiło o gadzinie 16. Wszyscy uczestnicy Gen. Konwencji wyrazili życzenie, aby doznanymi błogosławieństwami podzielić się ze wszystkimi czytelnikami naszego czasopisma „Na Straży” i życzyć wszystkim ustawicznego błogosławieństwa Bożego.

Za uczestników Gen. Konwencji: br. A.Z.


Następny artykuł
Wstecz   Do góry