Na Straży 1983/5/06, str. 79
Poprzedni artykuł
Wstecz

Echa z konwencji

Babice, 10. VII.1983 r.

Drodzy w Chrystusie Bracia i Siostry, Droga Młodzieży!

Chcielibyśmy przekazać Wam cząstkę przeżytych błogosławieństw, jakie stały się naszym udziałem na konwencji w dniach 2 i 3.VII.83 r. we wsi Babice k. Biłgoraja, woj. zamojskie.

Na ucztę zgromadziło się ok. 350 braci i sióstr, a także wiele naszej chrześcijańskiej młodzieży z różnych stron naszego kraju.

Pierwszym wykładem pierwszego dnia usłużył br. A. Ziemiński. Był to temat: „Żywe Słowo Boże”. Mówca na podstawie Pisma Św. i życiowych przykładów wykazywał, jak żywe i skuteczne powinno być Słowo Boże u tych, którzy zakosztowali, jak dobrotliwy jest Pan.

Następnym wykładem usłużył br. E. Szarkowicz na temat: „Nasienie Abrahamowe”. Brat na podstawie cielesnego Izraela przedstawił zaszczyty duchowego nasienia Abrahamowego.

Trzecim wykładem usłużył br. D. Kołacz p.t.: „Słuchaj i wierz”. Brat omówił w sposób obrazowy naszą odpowiedzialność wynikającą ze słuchania Słowa Bożego.

Po tym wykładzie nastąpiła przerwa obiadowa, podczas której siostry poczęstowały uczestników uczty duchowej pokarmami cielesnymi.

Po przerwie obiadowej miejsce w usłudze duchowej zajął br. St. Szymański, który podzielił się tematem wziętym z Kazn. 4:17 „Strzeż nogi twojej, gdy idziesz do domu Bożego”.

Było to budujące napomnienie dotyczące naszej wielkiej odpowiedzialności wynikłej ze słuchania Słowa Bożego.

Ostatnim wykładem pierwszego dnia usłużył br. M. Jakubowski. Był to temat: „Cóż jest w ręce twej?” (2 Mojż. 4:2).

Brat wykazał, że w służbie dla Pana, Prawdy i braci winniśmy używać wszelkich posiadanych przez nas środków i zdolności, abyśmy w ten sposób mogli być błogosławieństwem dla drugich.

W drugim dniu konwencji pierwszym wykładem usłużył br. Henryk Kamiński na temat: „Cichość i pokora”. Brat przedstawił znaczenie pokory i cichości, o których Pan powiedział, że winniśmy uczyć się od Niego, co przyniesie nam odpocznienie wiary.

Kolejnym mówcą był br. A. Dąbek, który usłużył tematem: „Ręka Boga nad wszystkimi” (Ezdr. 8:15-36). Była to lekcja z czasów odbudowy świątyni jerozolimskiej za dni Ezdrasza i zastosowanie obrazu do budowy Kościoła Chrystusowego w Wieku Ewangelii.

Następnym mówcą był br. R. Rorata, który obrał sobie temat: „Odpoczynek ludu Bożego”. Na podstawie sabatu cielesnego Izraela brat naświetlił odpoczynek wiary dla Izraela duchowego.

Ostatnim wykładem podzielił się br. H. Kamiński, który posłużył się tematem: „Coście widzieli i słyszeli, opowiadajcie innym”. Było to jakby podsumowanie naszej błogiej uczty duchowej, abyśmy dobrze zapamiętali zasłyszane nauki Słowa Bożego.

Nadszedł czas rozstania i choć w przyjemnej, bratniej społeczności było nam bardzo dobrze, musieliśmy kończyć naszą miłą ucztę duchową, która dostarczyła nam wiele błogosławieństwa.

Końcowym akcentem konwencji była „Modlitwa Pańska” i odśpiewanie wersetu: „Albowiem tak Bóg umiłował świat”.

Uczestnicy konwencji wyrazili życzenie, aby doznanymi błogosławieństwami podzielić się ze wszystkimi czytelnikami naszego czasopisma „Na Straży”.

Zgodnie z tym życzeniem podajemy krótkie sprawozdanie z naszej uczty duchowej, życząc wszystkim czytelnikom wielu łask i błogosławieństw Bożych.

Za uczestników konwencji: br. A.Z.

Romanówka, 31.VII.1983 r.

Umiłowani w Chrystusie Bracia i Siostry!

Mamy usilne pragnienie podzielić się z Wami doznanymi błogosławieństwami Bożymi, których byliśmy uczestnikami na wspaniałej uczcie duchowej, jaka została sporządzona w dniach 22-24.VII. 1983 r. we wsi Romanówka, woj. chełmskie.

Na ucztę przybyło ok. 700 braci i sióstr, a także wiele naszej drogiej chrześcijańskiej młodzieży z różnych regionów naszego kraju.

Dobry Bóg hojnie pobłogosławił szlachetne zamierzenia braci z Lublina, Romanówki i Chojna, którzy przygotowali braciom i siostrom przyjemną przystań duchową.

Trudno opisać wszystkie doznane wrażenia, jakie były udziałem uczestników tej wielkiej konwencji.

W pierwszym dniu na początek wykładem ze Słowa Bożego usłużył br. A. Ziemiński na temat: „Głód Słowa Bożego”. Brat wyjaśnił, że głód Słowa Bożego wobec całej ludzkości należy do przyszłego wieku. Powołani Wieku Ewangelii odczuwają ten głód i pragną karmić się duchowym pokarmem.

Drugim mówcą pierwszego dnia był br. H. Kamiński, który usłużył na temat: „Ale się do ciebie nie przybliży”. Był to temat z Psalmu 91. Brat na podstawie Pisma Św. wykazywał, że Boska opieka i łaska zawsze będzie z nami, jeżeli z naszej strony dotrzymamy wiernie przymierza zawartego przy naszej ofierze.

Z kolei wykładem usłużył br. D. Kopak na temat: „Obróćmy się ku północy”. Brat na podstawie historycznej wędrówki Izraela do Chanaanu wykazał podobieństwa w podróżowaniu duchowego Izraela do niebieskiego Chanaanu. Po tym wykładzie nastąpiła przerwa obiadowa. Siostry z Lublina, Romanówki i Chojna ugościły uczestników smacznymi cielesnymi pokarmami.

Po przerwie obiadowej Słowem Bożym usłużył br. E. Szarkowicz na temat: „Nie opuści Pan ludu swego”.

Brat czerpał przykłady z życia Samuela, a szczególnie znamienny fragment, gdy Izrael pożądał króla.

Ostatnim tematem w tym dniu usłużył br. D. Krawczyk. Był to temat: „Bunt Absaloma”. Biografia Absaloma dostarczyła mówcy materiałów, jak niebezpieczną rzeczą są wszelkie bunty pomiędzy ludem Bożym.

W dniu 23.VII.1983 w pierwszej godzinie odbyło się zebranie świadectw, w którym przewodniczył br. St. Grudzień.

Mieliśmy sposobność przeżyć wiele wzruszających momentów, gdy niektórzy bracia i siostry dzielili się z nami przeżyciami, zarówno przyjemnymi, jak też niekiedy przykrymi.

Kolejnym mówcą drugiego dnia był br. M. Jakubowski, który obrał temat: „Różne sposoby czynienia dobrze” (Gal. 6:9-10). Było to pożyteczne napominanie do wykorzystywania wszelkich sposobności czynienia dobrze wszystkim, a najwięcej domownikom wiary.

Następny wykład był „O chrzcie”, a usłużył nim br. Z. Kołacz. Do symbolu chrztu przystąpiło 7 osób (2 braci i 5 sióstr). Życzymy im wytrwania w przedsięwzięciu serca przy Panu.

Po tym temacie nastąpiła przerwa obiadowa. Siostry z organizujących konwencję zborów znów obficie postarały się o wzmocnienie nas cielesnymi pokarmami.

Po przerwie obiadowej miała miejsce prezentacja programu wokalno-recytatorskiego. Młodzież przyczyniła się w nim do zbudowania w wierze uczestników uczty duchowej.

Następnym wykładem usłużył br. E. Pietrzyk – temat „Ciało Chrystusowe”. Był to wykład poświęcony jedności Ciała Chrystusowego i wzajemnemu budowaniu się braci i sióstr.

Ostatnim wykładem drugiego dnia konwencji usłużył br. A. Kozak. Mówił na temat „Postępowanie według czasu” (Rzym. 13:11). Była to zachęta braci i sistr do uczciwego postępowania zarówno pomiędzy braćmi, jak i wśród ludzi światowych.

W dniu 24.VII.83 pierwszym wykładem usłużył br. Cz. Suchanek, mówiąc na temat „Piękny strój najwyższego kapłana”. Zwrócił uwagę na piękno i pozaobrazowe znaczenie stroju najwyższego kapłana.

Następnym mwcą był br. G. Kwaśnik, który podzielił się tematem „Przyniesienie Ewangelii do Europy”. Przypomniał działalność pionierów pierwszych wieków chrześcijaństwa – szczególnie ap. Pawła – tych, co przynieśli Prawdę ożą na grunt europejski.

Z kolei wykładem usłużył br. D. Kołacz. Temat został zaczerpnięty z Ew. Jana 17:21-22 „Aby byli jedno”. Brat podkreślił ważność i potrzebę jedności myśli w zasadniczych naukach Słowa Bożego pomiędzy powołanymi Bożymi, szczególnie w tych ostatecznych czasach.

Mieliśmy również miłą sposobność usłyszeć krótkie sprawozdanie o życiu naszych braci w Brazylii, którym podzielił się br. J. Potempa.

Ostatnim mówcą konwencji był br. St. Grudzień, który podzielił się tematem: „Przypowieści o miłości”. Była to krótka charakterystyka trzech przypowieści naszego Pana: a) Zgubiona owca, b) Zgubiony grosz, c) Marnotrawny syn.

Konwencja została zakończona Modlitwą Pańską i odśpiewaniem wersetu z Ew. Jana 3:16 – „Albowiem tak Bóg umiłował świat”.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy konwencji wyrazili życzenie, aby cząstkę doznanych błogosławieństw przesłać wszystkim czytelnikom naszego czasopisma „Na Straży”.

Życzenie to spełniamy z ochotą i życzymy wszystkim Czytelnikom obfitego błogosławieństwa Bożego.

Za uczestników konwencji: br. A.Z.

Białogard, dnia 15.VIII.1983 r.

Umiłowani w Chrystusie!

Pragnieniem naszym jest podzielić się z Wami radością, jakiej doznaliśmy na uczcie duchowej, która odbyła się w Białogardzie w dniach 6 i 7 sierpnia 1983.

Braterstwo przybyli z różnych stron naszego kraju w liczbie około 450 osób. Wspaniała pogoda, jak nam towarzyszyła w tych dwóch dniach, jak również budujące tematy, którymi służyli nam bracia mówcy oraz podniosła atmosfera duchowa uczyniły z niej konwencję pod każdym względem błogosławioną. Odbył się również chrzest, do którego przystąpił jeden brat, zawierając przymierze z Panem. Życzyliśmy mu wytrwania przy świętej Prawdzie.

Przez cały czas tej uczty tworzyliśmy wszyscy jedną duchową rodzinę, gdzie Bóg był naszym Ojcem, którego czciliśmy i wielbiliśmy z całych naszych sił. Pan Jezus był przewodniczącym tego wspaniałego gremium, a duch święty spajał nas w jedność dzieci Bożych. Nic też dziwnego, że czuliśmy się wszyscy uszczęśliwieni.

Miłe nasze spotkanie dobiegło końca i ze smutkiem musieliśmy się rozstać. Cokolwiek ma początek, musi mieć i koniec, gdyż taki jest porządek obecnego świata. Gdy brat przewodniczący wypowiedział ostatnie słowa: „Uważam konwencję za zakończoną”, żegnaliśmy się z tą nadzieją, że jeżeli będzie wolą Bożą, spotkamy się za rok znów w Białogardzie.

Niech Wam wszystkim błogosławi Bóg. Psalm 65:5

Za uczestników konwencji: br. D.K.


Następny artykuł
Wstecz   Do góry