Na Straży 1986/5/05, str. 78
Poprzedni artykuł
Wstecz

Sprawozdanie z Konwencji Generalnej

Umiłowani w Chrystusie Bracia i Siostry oraz wszyscy Czytelnicy czasopisma „Na Straży”!

Pragnieniem naszym jest podzielić się z Wami doznanymi błogosławieństwami i radością, jakich byliśmy uczestnikami podczas Generalnej Konwencji, która odbyła się w dniach 20-21. lipca 1986 r. w hali K. S. „Korona” w Krakowie.

Podobnie jak w latach poprzednich w konwencji uczestniczyło ok. 2000 osób, a wśród nich goście z zagranicy, m.in. z Francji oraz z Kanady. Zgodnie z uchwałą Braci z pracy międzyzborowej na przewodniczącego Zjazdu wybrano: br. Kamińskiego Henryka (w pierwszym dniu konwencji) oraz br. Szarkowicza Eugeniusza (w drugim dniu konwencji). Przebieg konwencji protokołowali br. Kasprzykowski Czesław oraz br. Lipka Aleksander.

Wykładem inauguracyjnym pt. „Przyjdź Królestwo Twoje” usłużył br. Kamiński Henryk, który swe rozważania oparł na słowach modlitwy Pańskiej „Ojcze nasz” (Mat. 6:8-13). Z kolei br. Dębski Adolf z Francji usłużył tematem pt. „Trzy czasy w jednym”, opartym na zapisie Ew. Mat. 24:1-3.

Po przerwie br. Kasprzykowski Czesław odczytał protokół z obrad Zjazdu Braci Starszych, Diakonów oraz Przedstawicieli Zborów, jaki odbył się w dniu 29. czerwca 1986 r. w Krakowie.

Kolejnym wykładem z Pisma Św. usłużył br. Olchowy Jan z Kanady. Tytuł rozważań: „Ocena i wdzięczność”, wg zapisu 1 Kor. 1:9. Brat wskazał na potrzebę właściwej oceny wielkiej miłości i dobroci Bożej, czego przykładem są świadectwa zapisane w księgach Starego i Nowego Testamentu, a szczególnie doskonały wzór wdzięczności, jaki mamy ukazany w Jezusie Chrystusie.

Po tym wykładzie zarządzono przerwę obiadową. Po przerwie przez pół godziny słuchaliśmy pieśni ku chwale Stwórcy śpiewanych przez chór Zrzeszenia „Sela”, a następnie ostatnim w tym dniu tematem ze Słowa Bożego usłużył br. R o r a t a Roman, który podzielił się z zebranymi rozważaniami n. t. „Nowej ziemi i nowych niebios oczekujemy” (2 Piotra 3:13). Brat omówił warunki wysokiego powołania podane przez apostołów i naszego Pana, a także wypełniające się czasy żniwa i wynikające stąd rychłe ustanowienie nowego porządku we wszechświecie.

Był to ostatni punkt programu pierwszego dnia konwencji; zakwaterowaniem na nocleg uczestników nabożeństwa zajęli się bracia ze Zboru w Krakowie.

W drugim dniu Zjazdu pierwszym tematem z Pisma Św. usłużył br. Gruhn Hieronim z Francji. Tytuł wykładu: „Wierność w szafarstwie”, na podstawie 1 Kor. 4:2. Brat wskazał na potrzebę wierności zasadom sprawiedliwości Bożej, jaka wymagana jest od prawdziwych dzieci Bożych.

Wzruszającym momentem były pozdrowienia, jakie przekazał zebranym (poprzez zapis magnetowidowy) br. Pilarski Feliks z Francji, który z powodu choroby nie mógł być obecny na konwencji.

Z kolei przystąpiono do zatwierdzenia nominowanych podczas obrad w dniu 29. czerwca b. r. kandydatów do pracy międzyzborowej. W procedurze głosowania przewodniczył br. Kopak Michał. Większością głosów przegłosowano także wniosek, aby następne wybory braci do pracy międzyzborowej zostały przeprowadzane za dwa lata. Walne Zgromadzenie członków Zborów Zrzeszenia podjęło również uchwałę o zmianie niektórych punktów Statutu Zrzeszenia (w części „Cel i środki działania”).

W kolejnym punkcie programu wykładem do chrztu pt. „Niech mnie naśladuje” usłużył br. Kopak Dymitr. Usługa została oparta na wypowiedzi naszego Pana zapisanej w Ew. Łuksza 9:23. Do symbolu chrztu przystąpiło ogółem 30 osób, w tym 19 sióstr i 11 braci. Po wykładzie br. Kopak Dymitr oraz br. Szarkowicz Eugeniusz złożyli nowo ofiarowanym w imieniu uczestników nabożeństwa zjazdowego braterskie życzenia trwania w prawdzie i poświęceniu – aż do śmierci. Chrzest odbył się podczas przerwy obiadowej w krytym basenie kąpielowym w obiektach K. S. „Korona”.

Po przerwie obiadowej ostatnim wykładem ze Słowa Bożego usłużył br. Sygnowski Józef. Temat: „Strzeż się, abyś nie zapomniał Pana” oparty został na wersecie 5 Mojż. 6:12.

Po wykładzie, podsumowania całości Zjazdu dokonał br. Szarkowicz Eugeniusz, życząc m. in. zgromadzonym błogosławieństwa Bożego zgodnie z zapisem 1 Sam. 25:6. Zjazd zakończono pieśnią nr 336 „Zostań z Bogiem” oraz wspólną modlitwą Pańską. Odśpiewano hymn „Albowiem tak Bóg świat umiłował”.

Poniżej podajemy Braterstwu skład osobowy Braci z pracy międzyzborowej:

I. Kaznodzieje objazdowi Zrzeszenia:

1. br. Kamiński Henryk
2. br. Kopak Dymitr
3. br. Sygnowskli Józef
4. br. Rorata Roman
5. br. Grudzień Stefan
6. br. Kłusak Józef
7. br. Szarkowicz Eugeniusz
8. br. Kołacz Zdzisław
9. br. Krawczyk Daniel
10. br. Sablik Stanisław

II. Kolegium Redakcyjne Wydawnictwa „Na Straży”:

1. br. Szatyński Łukasz
2. br. Kaleta Daniel
3. br. Grudzień Dariusz
4. br. Purwin Henryk
5. br. Sygnowski Józef
6. br. Zajda Aleksander
7. br. Kopak Dymitr
8. br. Grudzień Stefan
9. br. Kaleta Stanisław
10. br. Kamiński Henryk
11. br. Kłusak Józef
12. br. Rorata Roman
13. br. Jakubowski Mieczysław

III. Zarząd administracyjny Zrzeszenia:

1. Przewodniczący Zrzeszenia: br. Kamiński Henryk
2. Z-ca Przewodniczącego Zrzeszenia: br. Szarkowicz Eugeniusz
3. Z-ca Przewodniczącego Zrzeszenia: br. Sygnowski Józef
4. Sekretarz Zrzeszenia: br. Pietrzyk Edward
5. Z-ca Sekretarza: br. Kasprzykowski Czesław
6. Skarbnik Zrzeszenia: br. Szczepanik Jan
7. Z-ca Skarbnika: br. Kamiński Marek
8. Księgarz Zrzeszenia: br. Szczepanik Tadeusz

IV. Komisja Rewizyjna:

1. br. Kołacz Daniel
2. br. Pogoda Krzysztof
3. br. Włodarski Witold


Następny artykuł
Wstecz   Do góry