Na Straży 1988/1/05, str. 21
Poprzedni artykuł
Wstecz

Echa z konwencji

Białogard 31. 07 i 1-2. 08.1987

Umiłowani w Zbawicielu Bracia i Siostry!

Za pośrednictwem pisma „Na Straży” pragniemy podzielić się z Wami cząstką radości i błogosławieństw, jakich doznaliśmy na uczcie duchowej w Białogardzie w dniach 31 lipca i 1-2 sierpnia 1987 roku. Konwencja odbyła się w obiekcie położonym przy Szosie Połczyńskiej, przeznaczonym do prowadzenia kursów młodzieżowych, w którym też często organizowane są podobne uczty duchowe. Pomimo nie sprzyjającej pogody, zjechało się około 400 uczestników z całego kraju i kilka osób z za granicy.

Tematy ze Słowa Bożego były różnorodne i budujące, którymi usłużyli następujący bracia: J. Kłusak, Z. Kołacz, St. Sablik, G. Kwaśnik, R. Rorata, F. Knop, E. Pilch, M. Targsz, J. Garbacz, A. Kubic. A oto tytuły tematów: „Błogosławiony zdrój wód żywych”, „Dzień Pański”, „Zbroja Boża”, „Nasza osobista społeczność z Bogiem”, „Błogosławieni ubodzy w duchu”, „Pokuta”, „Nie oceniajmy według widzenia”, „Składanie ofiar”, „Mowa serca mojego”, „Okrutni winiarze”, „Izrael znakiem czasów”.

W drugim dniu konwencji pierwsze zebranie poświęcone było na Zeznanie Świadectw, w którym przewodniczył brat St. Sablik, gdzie wielu z braterstwa miało przywilej wynurzyć stan swojego serca, co też dla wszystkich stało się dużym przeżyciem. Braterstwo Krawiec ze Związku Radzieckiego, wyrażając radość z uczestnictwa w braterskiej społeczności, wniosło wiele błogiego nastroju i duchowego posiłku dla uczestników konwencji, przekazując jednocześnie serdeczne pozdrowienia od braterstwa z za granicy.

Pod koniec drugiego dnia odbył się chrzest, w którym 6 osób młodego braterstwa okazało poświęcenie swoich serc. Tematem okolicznościowym usłużył br. Z. Kołacz. Omówił on znaczenie chrztu, życząc wstępującym na tę zaszczytną służbę błogosławieństwa Bożego i wytrwałości w dobrym przedsięwzięciu woli.

Chwile naszej radości były przeplatane też smutnymi wiadomościami. Przy rozpoczęciu konwencji uczestnicy jej zostali poinformowani, że brat Dymitr Kopak (przewodniczący miejscowego zboru) znajduje się w szpitalu i jest akurat w tym czasie operowany; dotarła również wiadomość o ciężkiej chorobie, a następnie o śmierci brata Ziemińskiego. Wiadomości te napełniły wszystkich smutkiem, a jednocześnie uświadomiły nam, że nasz los jest w rękach Ojca Niebiańskiego, który wszystkim kieruje według swojej mądrości.

Chwile wieczorne zostały wypełnione przez młodzież śpiewem nabożnych pieśni oraz pokazem pięknych przezroczy z Ziemi Świętej, opatrzonych ciekawymi komentarzami przez braci D. Kaletę i P. Krajcera.

Niezapomniane chwile przeżyć przeszły do historii, ale zdobyte błogosławieństwa będą służyły nam w naszym życiu duchowym i jego rozwoju, aż do osiągnięcia wiecznej radości.

Za uczestników konwencji br. Jan Kopak

Charz „B”, 23. sierpnia 1987

Drodzy w Chrystusie, Panu naszym, Braterstwo!

Pragniemy podzielić się z Wami cząstką radości, której byliśmy uczestnikami w dniu 23. sierpnia 1987 r. w Nałęczowie k/Lublina. W sali Domu Kultury zgromadziliśmy się z różnych stron kraju w celu uwielbienia Boga i poznawania Jego woli. Bóg łaskawie błogosławił nam ten czas. Wykładami ze Słowa Bożego usłużyło czterech braci. Tematy były budujące i na czasie.

Pierwszy usłużył br. H. Kamiński z Listu do Hebrajczyków (Hebr. 12:18) „Boście nie przystąpili do góry, która się da dotknąć”. Mówca wskazał na Bożą obietnicę daną Abrahamowi, mówiącą o nasieniu duchowym i ziemskim, i że nasienia te miały być przewodem Boskiego błogosławieństwa. Wskazał także na zawarcie Nowego Przymierza z narodem izraelskim oraz całą ludzkością (czego figurą było zawarcie Przymierza Zakonu przy górze Synaj), pod warunkami którego wypełni się Boska obietnica błogosławienia wszystkich rodzajów ziemi.

Brat D. Krawczyk usłużył następnym wykładem z Obj. 3:20. Tytuł wykładu „Jezus do serca twojego chce wejść”. Brat podkreślił wtóre przyjście Jezusa (Mat. 24:42; 2 Piotra 3:9) i wykazał, że w czasie wtórej obecności Chrystus puka przez wypełniające się proroctwa, a szczególnie przez odmładzające się drzewo figowe – naród izraelski. Ostrzegał również, byśmy nie byli jednymi z tych, którzy nie słyszą tego pukania.

Z kolei usłużył wykładem brat Z. Kołacz nt. „Pobożność jest wielkim zyskiem” (1 Tym. 6:6-8). Mówca ostrzegał nas przed niepobożnością i ogólnym brakiem wzajemnego poszanowania, jednocześnie służył zachętą do ćwiczenia się w pobożności, która winna być cechą dziatek Bożych.

Ostatnim wykładem usłużył br. D. Grudzień, który wskazał na pokusy, jakie zagrażają ludowi Bożemu oraz przykład w Jezusie – w jaki sposób powinniśmy je odpierać, aby im nie ulegać. Zacytowany był tekst z Ew. Marka (Mar. 8:15), by się strzec kwasu faryzejskiego.

W czasie przerwy młodzież zaśpiewała kilka pieśni wielbiąc tym Boga, a następnie został wyświetlony film „Dla tej przyczyny”, który miało przywilej oglądać kilkadziesiąt osób z publiczności oraz braterstwa.

W przyjemnej atmosferze szybko upłynął nam czas. Bogu niech będzie chwała, że pozwolił nam odświeżyć nasze nadzieje, wzmocnić naszą wiarę i pokrzepić siły duchowe do bojowania o wiarę raz świętym podaną.

Nabożeństwo zakończono pieśnią „Zostań z Bogiem, aż się zejdziem znów”, modlitwą oraz odczytaniem słów z Proroctwa Nehemiasza „Idźcież, jedzcie rzeczy tłuste i pijcie napój słodki, a posyłajcie cząstki tym, którzy nic nie nagotowali” – Neh. 8:10.

Wszyscy uczestnicy wyrazili życzenie przez podniesienie rąk, aby tą cząstką radości podzielić się z miłymi Czytelnikami naszego czasopisma „Na Straży”, z przekazaniem chrześcijańskiego pozdrowienia i życzenia błogosławieństwa Bożego.

W imieniu uczestników br. Karol Sitarski


Następny artykuł
Wstecz   Do góry