Do posesji br. Dziewięckich przybyli bracia i siostry z rożnych stron kraju. Jest to początek letniego sezonu konwencyjnego. Tym razem pogoda jest ciepła i słoneczna. Organizatorzy są zadowoleni i wdzięczni Bogu za Jego łaskę pomyślnej pogody. Rozważania duchowe rozpoczęto od:
1. „Wędrówka narodu izraelskiego do ziemi obiecanej” (1 Moj.17:8; Joz. 21:43) – Br. Zdz. Kołacz. Historia tej wędrówki i losy narodu izraelskiego są obrazem i nauką dla duchowego Izraela, pielgrzymującego do niebiańskiego „Hanaan”.
2. „Stopy Pana stanęły w Jeruzalem” (Ezech. 20:34-37; 36:34-35) – Br. P. Dąbek – było to sprawozdanie z pobytu w Izraelu w świetle wypełniających się proroctw.
3. „Głębia tajemnic Bożych” (Łuk. 5:4) – Br. Roman Rorata – te rozważania stanowiły mocną zachętę do wnikliwego badania Słowa Bożego, rzeczy głębokich – Boskich tajemnic objawianych powołanym w okresie wieku Ewangelii.
4. „Wyszedł rozsiewca, aby rozsiewał” (Mat. 13:3-15) – Br. D. Siwek. Główny nacisk położył brat na serce człowieka, które może być jak ta droga – zamknięta na Słowo Boże i jak dwuwarstwowa gleba, jak skała lub gleba zachwaszczona.
5. „O czym rozmawialiście między sobą?” (Mar. 9:33) – Br. D. Kołacz. Przedmiotem tych rozważań była treść naszych rozmów ze współbraćmi w miejscu zgromadzania się, podczas spotkań i noclegów.
6. „Działalność Ducha Świętego” (Rzym. 8:16) – Br. St. Sablik – wpływ tegoż Ducha na nasze codzienne życie i duchowy wzrost Kościoła w wieku ewangelicznym.
7. Okolicznościowy temat o chrzcie (Rzym. 6:3-8) – Br. J. Sygnowski – był zachętą do nowego życia w Jezusie Chrystusie.
8. „Proroctwo Joela” (rozdz. 1-3) – Br. P. Krajcer. Zostały przedstawione dzieła, które miały się wypełniać w różnych czasach.
9. „Zbudowani na fundamencie Apostołów i Proroków” (Efez. 2:20-22) – Br. I. Miksa. Uwaga słuchaczy skoncentrowana została przez mówcę na gruncie i węgielnym kamieniu tego budowania, tj., na Jezusie.
Na służbę Bożą poświęciło się 5 osób.
Życzymy im błogosławieństwa od Pana w ich dobrym przedsięwzięciu serca. Kończyliśmy naszą społeczność z nadzieją, że za 5 dni spotkamy się znów. Zgromadziło się około 350 osób i wszyscy bardzo sobie tego życzyli, aby otrzymanymi radościami podzielić się ze wszystkimi Czytelnikami naszego pisma „Na Straży”.
Drodzy w Zbawicielu Bracia i Siostry!
Łaska i pokój Boży przez Pana Jezusa niech będzie z Wami.
Z przyjemnością dzielimy się błogosławieństwami i radością, jakich doznaliśmy podczas uczty duchowej, którą Pan pozwolił nam zorganizować po kilkuletniej przerwie. Znów zrodziła się myśl urządzenia Konwencji w Romanówce. Podjęto ten trud i w zabudowaniach Cz. Głąba urządzono dla braterstwa duchową przystań. Z różnych stron kraju przybyło około 500 osób i przy pięknej pogodzie uczta odbyła się w miłym i serdecznym nastroju zgromadzonych.
Przy stole Pańskim korzystaliśmy z duchowych bogactw Pisma Św., którymi dzielili się z nami bracia usługujący na różne tematy:
1. „Skuteczność modlitwy” (Jak. 5:13-15) – Br. H. Kamiński.
2. „Ziemia galilejska” (Mat. 4:23) – Br. J. Litkowicz.
3. „Bojuj on dobry bój wiary” (1 Tym. 6:12) – Br. J. Purwin.
4. „Jedność Ciała (Kościoła) Chrystusowego” (Jan 17:11) – Br. Fr. Knop.
5. „Ustanowienie Królestwa Bożego na ziemi” – Br. G. Kwaśnik.
6. „Rut – obrazem Kościoła” (Ruty 1:16) – Br. R. Krawczyk.
7. „Zmysł Chrystusowy” (2 Tym. 1:7. 1 Kor. 2:16) – Br. J. Garbacz.
8. „Jest tu nauczyciel i woła cię” (Jan 11:28) – Br. Z. Kołacz.
9. „Kto umarł, usprawiedliwiony jest” (Rzym. 6:7) – Br. W. Bywalec.
10. Okolicznościowy wykład do chrztu – Br. J. Sygnowski.
11. „Naród izraelski i Gog z północy” (Ezech. 38 i 39 rozdz.) – Br. Ł. Szatyński.
Trzech braci złożyło akt ślubu Panu Bogu przez chrzest w wodzie, życzymy im błogosławieństwa Bożego.
Wyrażamy wdzięczność Ojcu naszemu, przez Jezusa Chrystusa, za otrzymane błogosławieństwa i możliwość duchowych przeżyć, którymi pragniemy podzielić się z Czytelnikami pisma „Na Straży”.
Od samego rana pogoda upalna. W przestronnym pomieszczeniu stoją ustawione rzędami krzesła. Organizatorzy witają przybywających uczestników konwencji. Radość wypełnia serca wszystkich, bowiem Pan obficie błogosławi ludowi swojemu, a to tworzy przyjemną atmosferę wśród licznego grona braterstwa.
Jest to pierwsza bratnia społeczność po Konwencji Generalnej. Sprawy organizacyjne mamy już poza sobą i tu można całość czasu przeznaczyć na rozważania duchowe. Brat z miejscowego zboru E. Szarkowicz rozpoczął konwencję pieśnią i modlitwą. Tematami służyli następujący bracia:
1. „Te niebiosa i ta ziemia” (2 Piotra 3:7) – Br. H. Kamiński.
2. „Idę przygować wam miejsce” (Jan 14:3) – Br. J. Gruhn (Francja).
3. „Na górze wysokiej podnieście chorągiew” (Izaj.13:1-2) – Br.M. Szwed.
4. „Zatwardziałość i zmiękczenie Izraela” (Rzym.11:25) – M. Jakubowski.
5. „Co poślubisz, uczyń mocnym” (Kaz. Sal. 5:3-4), temat okolicznościowy do chrztu. – Br. D. Krawczyk.
6. „Czasy ochłody” (Dz. Ap. 3:19) – Br. Z. Kołacz.
7. „Duma chrześcijanina” (Jer. 9:23-24) – Br. A. Dąbek.
8. „Staczaj dobry bój wiary” (1 Tym. 6:12) – Br. Woźniak (Francja).
9. „Poświęć je w prawdzie twojej” (Jan 17:17) – Br. P. Suchanek.
10. „Nie dam dziedzictwa ojców moich” (1 Król. 21:3) – Br. R. Rorata.
Około 600 osób przybyło na tę ucztę duchową, którą zaszczycili swoją obecnością braterstwo z Francji, Ukrainy i Australii. Wykłady były budujące, zachęcające do każdodziennego poświęcania się w służbie Pańskiej, do bojowania o wiarę raz świętym podaną i wskazujące na zbliżające się „czasy ochłody” Królestwa Bożego.
Pięć osób okazało swoje poświęcenie się Bogu na służbę. Z całego serca życzymy im błogosławieństwa Pańskiego oraz wytrwania aż do zupełnego zwycięstwa.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy wyrazili życzenie, aby przez łamy czasopisma „Na Straży” podzielić się przeżytymi radościami ze wszystkimi naszymi Czytelnikami.
Piękna słoneczna pogoda towarzyszy zjeżdżającym się z różnych stron naszego kraju uczestnikom Konwencji w Woli Lubeckiej, w zabudowaniach braterstwa Parnaków. Wszystkich wiedzie to jedno pragnienie spotkania się razem przy dobrym Słowie Bożym. Powitania, uściski, życzliwe uśmiechy są nieodłącznymi cechami takich spotkań. Są to miłe przystanie dla strudzonych pielgrzymów tego świata, którzy ciągle zdążają do wybranego celu, są to również niezapomniane chwile, w czasie których jest możliwość przekazania uczuć chrześcijańskiej miłości, pozdrowień i życzeń. W tym zgromadzeniu uczestniczyło ponad 600 osób.
Główny cel społecznych spotkań braterstwa, to modlitwa, pieśń i studiowanie Pisma Świętego. Mogliśmy wysłuchać 14 budujących wykładów:
– „Dar przebaczania” (Mat. 18:23) – A. Dąbek.
– „Zbliżający się wielki ucisk” (Mat. 24:21) – J. Gruhn.
– „Wartości czasu” (Kaz.Sal. 3:1-8) – P. Krajcer.
– „Duch Pański – Pocieszyciel” (Izaj.61:1-3. Łuk.4:18) – S. Grudzień.
– „Królestwo niebieskie w przypowieściach” (Mat.13 r.) – E.Szarkowicz.
– „Okup – nauką fundamentalną” (Żyd.6:1-2. 1 Tym.2:3-6) – J. Sygnowski
– „Dzieciństwo i dojrzałość w Prawdzie” (1 Kor. 14:20) – J. Kopak.
– „Trudności i zagrożenia czasów ostatecznych” (2 Tym.3:1) – A. Kozak.
– „Trzy miary mąki” (Mat. 13:3) – Ł. Szatyński.
– „Wtóra obecność – czas, sposób i cel” (Efez. 1:9-10) – H. Kamiński.
– Zebranie świadectw – S. Sablik.
– Nowe Stworzenie wobec Prawa Bożego” (Jan 1:17) – J. Kłusak.
– „Wysokie Powołanie” (Żyd. 3:1) – D. Krawczyk.
– „Błyskawice jego oświecają okrąg świata” (Ps. 97:4) – Z. Kołacz.
Trzy dni konwencji na początku wydawały się dość długim czasem, lecz gdy zbliżał się koniec – minęło jak mgnienie oka i chciałoby się przedłużyć chwile wspólnego bytowania. Uczestnicy tej uczty otrzymali pozdrowienia od nieobecnego tu braterstwa i nawzajem je przekazali dla braterstwa w kraju i za granicą – Francji, Kanady i Ukrainy i wyrazili życzenie podzielenia się tymi duchowymi przeżyciami ze wszystkimi Czytelnikami naszego czasopisma „Na Straży” oraz to pożegnalne słowo pieśni „Aż się zejdziem znów!”.
Mimo deszczowej pogody, jaka utrzymywała się już od trzech dni, braterstwo zgromadzili się dość licznie (około 500 osób).
Brat J. Sygnowski, który przewodniczył temu zgromadzeniu, powiedział: „Chociaż tu w Kościelisku góry zakryte są chmurami, na górze Syon zawsze świeci słońce i ta świadomość niech ogrzewa nasze serca promieniami łaski Bożej”. Temu życzeniu stało się zadość. Zostaliśmy ogrzani promieniami łaski Bożej i zachęceni przez tekst wyjęty z księgi Jozuego 1:7 do wzmocnienia się Słowem Bożym i do okazywania męstwa w codziennym życiu.
Słowem Prawdy Bożej usłużyło pięciu braci:
1. Br. E. Szarkowicz – „Któż obrachował (zdołał policzyć – NP) obłoki mądrością swoją” (Ijob. 38:37). Brat nawiązał do historii życia Ijoba ze szczególnym uwzględnieniem ucisków (było ich 7) i błogosławieństw Bożych w życiu tego męża. Któż zdoła przewidzieć i policzyć uciski i wynikające z nich błogosławieństwa w naszym życiu?...
2. Br. J. Purwin – „Cztery Boskie zasady moralne” (Ezech. 1:4-12); ich kolejność i funkcja w Boskim planie: mądrość w dziele stworzenia, sprawiedliwość w Zakonie (Gal. 3:21), dominująca rola miłości w Ewangelii i mocy w Tysiącleciu.
3. Br. P. Suchanek – „Więź doskonałości” (Kol. 3:14). Był to temat o miłości – o jej istocie (na podstawie 1 Listu św. ap. Pawła do Koryntian 13 rozdziału) i o jej roli w życiu zgromadzeń, rodzinnym i osobistym.
4. Br. H. Plewniok – „Czasy ochłody” (Dz. Ap. 3:19-21). To temat dotyczący głównie Wielkiego Jubileuszu, który przypadnie na wiek Tysiąclecia.
5. Br. E. Pietrzyk – „Dwa spotkania” (Dz. Ap. 7:13) – dotyczyły one Józefa i jego braci; są obrazem na pierwsze i wtóre przyjście Jezusa Chrystusa.
Tematyka biblijna, jaką Pan przygotował nam przez swoich sług, rozgrzała nasze serca i byliśmy Mu wszyscy wdzięczni, że tak nam hojnie błogosławił. Gościliśmy też braterstwo z Rumunii, z Francji i Kanady. Jesteśmy Bogu wdzięczni za ten przywilej szerokich kontaktów z braterstwem z innych krajów, że pozwala nam wspólnie się spotykać i budować w najświętszej wierze Chrystusowej przez badanie Jego Świętej Księgi, przez modlitwy i pieśni.
Na zakończenie przekazano sobie wiele wspólnych pozdrowień i wyrażono życzenie, aby cząstką doznanych błogosławieństw podzielić się ze wszystkimi Czytelnikami naszego czasopisma „Na Straży”.