Kraków, 10-11 lipca 1993 r.
Konwencja rozpoczęła się o godz. 9 pieśnią nr 1 oraz modlitwą. Na wstępie przewodniczący pierwszego dnia brat Zdzisław Kołacz wersetem z 1 Księgi Kronik 29:10-13 przywitał zebranych braci i siostry z różnych stron naszego kraju, a także z zagranicy. Miło było gościć drogich braterstwa tej samej kosztownej wiary z tak odległych krajów jak Australia i Kanada oraz z nieco bliższych jak Francja, Niemcy, Rumunia i Ukraina. Chociaż na co dzień odlegli ciałem, jednak bliscy duchem wszyscy zgromadzili się w tych dniach pod wspólnym hasłem: „Błogosławieni pokój czyniący albowiem oni synami Bożymi nazwani będą”. Po odczytaniu wersetu z Manny, przekazaniu komunikatów organizacyjnych oraz zaśpiewaniu pieśni pierwszym wykładem ze słowa Bożego usłużył brat Henryk Kamiński. Temat oparty na słowach ap. św. Pawła z 1 Listu do Tym. 3:15: „Kościół Boga żywego jest filarem i utwierdzeniem prawdy”. Kolejnym wykładem – „Odpocznienie w Bogu” z Listu do Żydów (Hebr. 4:1-11) podzielił się brat Roman Młotkiewicz z Francji. W następnej godzinie brat Edward Pietrzyk wygłosił wykład do publiczności. W swym rozważaniu starał się wyciągnąć lekcję z rad, jakich ap. Paweł udzielił przy końcu swojej misji początkującemu bojownikowi, synowi według wiary, młodemu Tymoteuszowi. Ostatnim wykładem z Pisma Świętego w pierwszym dniu Konwencji usłużył brat Adolf Dębski z Francji. Swe rozważania pt. „Ramię Pańskie” oparł na słowach proroka Izajasza 53 1.
Na zakończenie dnia brat Zygmunt Pasierski z Ukrainy zapoznał wszystkich zebranych z zakresem pracy Pańskiej, jaka jest sprawowana w ich wolnym i tolerancyjnym kraju. Podziękował Ojcu Niebieskiemu oraz wszystkim braciom, którzy jakimkolwiek sposobem, w miarę swoich możliwości, wspierali i nadal wspierają ich pracę.
Przewodniczącym drugiego dnia zjazdu był brat Józef Synowski. Po zaśpiewaniu pieśni i modlitwie pierwszym wykładem ze Słowa Bożego usłużył nasz gość z Francji, brat Jan Liberda. Temat swój, pt. „Służyć wzorem” oparł na wersecie z 1 Tym. 4:12
Następnie okolicznościowy wykład do Chrztu wygłosił brat Eugeniusz Szarkowicz.
Przymierze z Panem przed wieloma świadkami postanowiło zawrzeć 18 osób w zróżnicowanym wieku. Mówca przedstawił znaczenie chrztu w świetle Pisma Świętego. Nakreślił przywileje i obowiązki tych, którzy podejmują ofiarniczą służbę dla Boga i Jego sprawy. Ta zawsze uroczysta i wzruszająca chwila skłania do refleksji i zadumy nas wszystkich, którzy własne śluby składaliśmy wiele lat temu. Przywodzi na pamięć wiele osobistych przeżyć w trudnej, lecz nie pozbawionej dowodów miłości Bożej, pielgrzymce za Panem. Wszystkim wstępującym na wąską drogę poświęcenia życzymy błogosławieństwa Bożego oraz wytrwania w dobrym przedsięwzięciu serca. Chrzest odbył się w czasie przerwy obiadowej w krytym basenie obiektu.
Pierwsze chwile poobiednie zostały nam umilone przez najmłodsze pociechy, które wiązanką pieśni, płynących z młodych serc i ust, stworzyły niepowtarzalny nastrój.
Następną godzinę poświęcono sprawom organizacyjnym, a mianowicie, głosowaniu akceptującemu braci nominowanych do usługi międzyzborowej oraz do pełnienia różnych funkcji w Zrzeszeniu.
Oto wykaz Braci wybranych w jawnym głosowaniu:
1. br. Zdzisław Kołacz
2. br. Józef Sygnowski
3. br. Paweł Suchanek
4. br. Henryk Plewniok
5. br. Andrzej Dąbek
6. br. Henryk Kamiński
7. br. Eugeniusz Szarkowicz
8. br. Roman Rorata
9. br. Stanisław Sablik
10. br. Stanisław Sroka
11. br. Jan Litkowicz
12. br. Jan Knop
13. br. Aleksander Lipka
14. br. Józef Kłusak
15. br. Piotr Krajcer
16. br. Adam Kozak
17. br. Daniel Kołacz
18. br. Franciszek Olejarz
1. br. Zdzisław Kołacz – przewodniczący
2. br. Józef Sygnowski – z-ca przewodniczącego
3. br. Paweł Suchanek – z-ca przewodniczącego
4. br. Henryk Plewniok – sekretarz
5. br. Paweł Dąbek – skarbnik
br. Edward Pietrzyk
br. Erwin Hojnca
br. Michał Targosz
1. br. Roman Rorata – przewodniczący Redakcji
2. br. Józef Sygnowski – Kontr. art. do „Wędrówki” i kompletowanie artykułów do „Na Straży”
3. br. Henryk Kamiński – kontrola artykułów
4. br. Mieczysław Jakubowski – kontrola artykułów
5. br. Aleksander Zajda – korekta stylistyczna
6. br. Daniel Kaleta – pisanie artykułów
7. br. Eugeniusz Szarkowicz – kontrola artykułów i kontakty z drukarnią
8. br. Michał Targosz – audycje radiowe
9. br. Piotr Krajcer – redaktor „Wędrówki”
10. br. Krzysztof Nawrocki – sekretarz i księgarz
11. br. Daniel Iwaniak – audycje radiowe
12. br. Stanisław Kaleta – pisanie artykułów.
Upoważniono Kolegium Redakcyjne do angażowania braci do współpracy w razie zaistnienia takiej konieczności.
br. Stanisław Sławiński
br. Piotr Mrzygłód
br. Andrzej Olszewski
br. Edward Sadowy
Upoważniono braci z tego komitetu do powiększania swego składu w razie potrzeby.
Opiekę nad niezamożnymi powierzono bratu Andrzejowi Dąbkowi z Myślachowic.
1. br. Stanisław Sławiński – przewodniczący
2. br. Józef Probierz
3. br. Daniel Kołacz
4. br. Henryk Plewniok
5. br. Paweł Suchanek
6. br. Leszek Czerniak
7. br. Edward Sadowy
8. br. Jan Żyła
9. br. Leszek Szarkowicz
10. br. Henryk Szarkowicz
11. br. Edward Szarkowicz
12. br. Paweł Wójcik
13. br. Edward Siemieniec
14. br. Stanisław Sablik
15. br. Edward Ciechanowski
16. br. Marek Kamiński
17. br. Jan Kuźnik
18. br. Edward Pietrzyk
19. br. Piotr Krajcer
20. br. Józef Siedleczka
21. br. Lucjan Pulikowski
22. br. Jan Knop
23. br. Jeremiasz Purwin
24. br. Łukasz Szatyński
25. br. Henryk Purwin
26. br. Franciszek Olejarz
27. br. Eugeniusz Parafinowicz
28. br. Zdzisław Kołacz
29. br. Michał Targosz
30. br. Józef Potempa
31. br. Stanisław Żołnierski
Długość kadencji ustalono na dwa lata.
Na zakończenie tej części zebrania brat Stanisław Sławiński przekazał informację, dotyczącą poczynań zmierzających do otwarcia Domu Spokojnej Starości w Miechowie. Za najpilniejsze zadanie uznał uaktualnienie wniosków zgłoszeniowych oraz wsparcie finansowe od zborów w celu zgromadzenia środków na niezbędne wyposażenie pomieszczeń tego domu.
Wykładem pożegnalnym pt. „Smak braterskiej społeczności” podzielił się brat Roman Rorata. O tym, jaki to rozkoszny smak, świadczy choćby wspaniały bukiet braterskich uczuć miłości, przekazywany różnymi sposobami i wciąż rosnący w miarę upływu czasu. Stwarzało to wrażenie, że nasza braterska społeczność jest znacznie większa niż ta około dwutysięczna zgromadzona w sali „Wisły”. Na zakończenie brat zaapelował: „Podnoście ręce wzajemnie jeden drugiemu, bo to pomaga przezwyciężać onego złośnika. Pomaga w pracy dla Pana i Jego sprawy, pomimo, że przyszło nam żyć w bardzo trudnych czasach ostatecznych”.
Podsumowania przebiegu Konwencji dokonał brat Józef Sygnowski. Podziękował zborowi krakowskiemu za wkład pracy w zorganizowaniu konwencji, za przygotowanie obsługi cielesnej i zakwaterowanie braterstwa oraz dołożenie wszelkich starań ku temu, abyśmy mogli swobodnie korzystać z obficie zastawionego stołu Pańskiego.
Była to wspaniała uczta, nadeszła jednak smutna chwila pożegnania. Pozdrowienia i życzenia, jakie wypełniały prawie wszystkie wolne chwile naszej społeczności, były również miłym akcentem jej zakończenia. Pragnieniem wszystkich uczestników było przekazanie tych miłych uczuć szczególnie tym, którzy z przyczyn od siebie niezależnych, nie mogli przybyć, a z którymi łączyliśmy się myślami.
Konwencję zakończono hymnem z Ew. Jana 3:16 oraz wspólną modlitwą Pańską.