Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Betania - Strona główna - Szukaj
 

powrót wersja do druku

The Herald
Zmiastun Królestwa Chrystusowego

Numer 6 - 2008


Spis treści

 Untitled Document

Na początku...

Ponad sprawiedliwość faryzeuszy
Czy Badacze Pisma Św. są wolni od egoizmu?

Głupcze!
Unikajmy obmowy i złego myślenia o innych.

Pogódź się z przeciwnikiem
Zapomnij o dumie, kontroluj emocje, czyń więcej niż niezbędne minimum.

Nauka Jezusa o małżeństwie i rozwodzie
Jak mamy postępować?

"Tak" znaczy "Tak"
Marzenie ludzi o raju na ziemi kiedyś się spełni.

Miłuj nieprzyjaciół swoich
Jak tego dokonać?

Kilka uwag o Modlitwie Pańskiej
O co się rzeczywiście modlimy?

Przebacz nam...
Czy chcemy, aby nam przebaczono?

Gdzie jest skarb twój?
O co powinniśmy zabiegać?

Nie sądźcie
Co powinniśmy osądzać, a czego nie?

Po ich owocach poznacie ich
Ci, którzy nie kontrolują siebie, pragną kontrolować innych


powrót wersja do druku

 

 Untitled Document

Jak wypełnić kazanie na górze

Na początku

Rozdziały 5 do 7 ewangelii św. Mateusza rozpoczynają się opisem kazania na górze, które jest również przedmiotem wydania naszego czasopisma w styczniu 2005 roku, zatytułowanego "Nie tylko błogosławieństwa", a także wydania Maj/Czerwiec 2002 zatytułowanego "Jak wprowadzić Błogosławieństwa w życie". W niniejszym wydaniu wyjdziemy poza sam przedmiot błogosławieństw i zajmiemy się problemem, w jaki sposób wprowadzić w życie treść kazania na górze.

"Ponad sprawiedliwość faryzeuszy" to artykuł który zadaje każdemu z nas pytanie, czy czujemy się bardziej święci niż inni.

Wyrównywanie rachunków, uważanie innych braci za głupców lub złoczyńców, to kolejne etapy popadania Chrześcijanina w ruinę, o czym mówi artykuł "Głupcze!", przypominając jednocześnie o korzyściach płynących z samokontroli.

Sposób w jaki każdy Chrześcijanin oraz lokalne zbory powinny reagować na zwiększającą się falę cudzołóstwa, rozwodów i powtórnych małżeństw, opisany został w artykule "Nauka Jezusa o małżeństwie i rozwodzie".

"Tak znaczy tak!" to tekst, który przypomina nam, że półprawdy oraz tak zwane "białe kłamstwa" i inne zwodnicze zachowania są złem. Nasz Pan je wszystkie widzi, bez względu na to, czy człowiek jest to w stanie to uczynić czy też nie. Powód dla którego musimy uczyć się miłości nawet do naszych nieprzyjaciół opisany jest w artykule zatytułowanym "Miłuj nieprzyjaciół swoich".

"Kilka myśli o modlitwie Pańskiej" skupia się na rzeczywistej treści naszych modlitw. Modlitwa o przebaczenie w sytuacji gdy sami nie mamy chęci przebaczyć naszym winowajcom jest w rzeczywistości modlitwą o to, aby Bóg nie okazał nam tego przebaczenia, co zostało wykazane w artykule "I przebacz nam, jak i my przebaczyliśmy innym". "Gdzie jest skarb wasz" to artykuł pokazujący nam jak zachować równowagę w zabieganiu o rzeczy niezbędne w oczach wszystkich a brakiem zaufania do Pana okazywanym przez zabieganie o rzeczy potrzebne.

Przesłaniem artykułu zatytułowanego "Nie sądźcie" jest to, abyśmy nie osądzali innych po pozorach, lecz raczej rozsądzali samych siebie, abyśmy nie podlegali takiemu sądowi. Ostatnim artykułem w niniejszym wydaniu jest "Po owocach ich poznacie", który zwraca naszą uwagę na owoce ducha które winny być mierzone raczej według zachowania, a nie zdobywania pozycji przywódcy.


powrót do góry wersja do druku