Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Betania - Strona główna - Szukaj
 

powrót wersja do druku

The Herald
Zmiastun Królestwa Chrystusowego

Numer 5 - 2007


Spis treści

 Untitled Document

Na początku...

Walcząc z depresją
Depresja może być jedną z najtrudniejszych prób dla Chrześcijanina.

Depresja Joba i ostateczne zwycięstwo
Właściwy sposób myślenia pomógł Jobowi w czasie jego trudnych doświadczeń.

Dawid w Gat
W chwilach desperacji, czasami ufamy własnym siłom zamiast zaufać Bogu.

Z głębokości
Studium Psalmu 130.

Nieszczęście króla Saula
Zachowanie króla Saula wskazuje na stan głębokiej depresji.

Zniechęcenie apostoła Piotra
Umiłowany apostoł gorzko płakał nad swą porażką.

Łzy proroka
Jeremiasz w Księdze Trenów płakał nad upadkiem Jerozolimy.

Jak człowiek myśli
Rozwijanie właściwego poczucia własnej wartości może być lekarstwem na depresję.


powrót wersja do druku

 

 Untitled Document

Walcząc z depresją

Na początku

Około 7% Amerykanów, prawie czternaście milionów, zmaga się z zaburzeniami depresyjnymi. Jako że Oblubienica Chrystusa ma przejść przez takie same doświadczenia jak pozostała część ludzkości (1 Kor. 10:13), nie jest zaskoczeniem, że Chrześcijanie często zapadają na te same co inni choroby. Ten numer czasopisma przedstawia walkę wielkich bohaterów Biblijnych przeciw szkodliwej i wyniszczającej chorobie, jaką jest depresja.

Pierwszy artykuł "Walcząc z depresją", poświęcony jest różnicom pomiędzy kliniczną, a duchową depresją.

Następnie, przyglądamy się jednostkom, które zmagały się z chorobą. "Depresja Joba i ostateczne zwycięstwo" przedstawia walkę Joba z depresją i zwycięstwo nad chorobą.

W artykule "Dawid w Gat" omawiamy zachowanie umiłowanego króla i to jak bardzo żałował swoich postępków, co wyjawił pisząc psalm o swoich uczuciach i emocjach.

"Z głębokości" jest szczegółową analizą Psalmu 130, dziękczynnego hymnu Dawida. W tym wspaniałym utworze psalmista dziękuje Bogu za to, że tak wiele razy uchronił go przed niebezpieczeństwami, zarówno tymi rzeczywistymi, jak i wyimaginowanymi.

"Nieszczęście króla Saula" przedstawia nam porażkę króla w walce z wahaniami nastroju. Nawet kojąca muzyka grana przez Dawida nie pomogła mu opanować ataków złości.

W artykule "Zniechęcenie apostoła Piotra" omówiona została walka św. Piotra z własnym zniechęceniem po tym, jak zdał sobie sprawę, że zaprzeczył jakoby znał swojego Pana i Mistrza.

Artykuł "Łzy proroka" opisuje jak smutek wywołany wizją przyszłości ukochanego Jeruzalem spowodował, że Jeremiasz przełożył swoje uczucia na wiersz.

Ostatni artykuł, "Jak człowiek myśli", kończy rozmyślania nad tematem i zaleca kształtowanie umiarkowanego poczucie własnej wartości, w odróżnieniu od samo uwielbienia.

Jeżeli jesteś jednym z wielu, którzy ulegli zniechęceniu lub depresji, mamy nadzieję, że to wydanie czasopisma The Herald okaże się Wam szczególnie pomocne.


powrót do góry wersja do druku