Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Strona główna - Szukaj


powrót wersja do druku

Wędrówka za Panem

Numer 4 - 2004


Spis treściOd redakcji

Rozważania
"Potem powrócę"

Przemyślenia
Trudne wersety

Wspomnienia z wakacji...
Wetlina

Wspomnienia z wakacji...
Chrzanów

Przemyślenia
Godzina 3 rano

Studium
Dzieje Apostolskie - rozdział 9

Słowo w nas
Małe płaszczyzny porozumienia...


Odwaga

Krzyżówka

Obrazek


powrót wersja do druku

 

 Przemyślenia

Godzina 3 rano

Godzina 3 rano. Mam jeszcze dużo czasu, wędkę zarzucę około 4.30, jak tylko zaświta. Poranna mgła sprawia, że droga się wydłuża, ale to nawet lepiej, bo znowu mogę pomodlić się do mojego Boga o znak, że mnie słyszy. Ten obraz mam w głowie do dziś.

Wyłączam magnetofon i ściskając mocniej kierownicę wypowiadam słowa: Ojcze nasz, któryś jest w Niebie i każdy wie, co dalej, więc czas wyjaśnić, o czym piszę.

Wychowałem się w rodzinie praktykujących, a nawet bardzo praktykujących, katolików, ponieważ moi rodzice wychowali mnie w poczuciu obowiązku systematycznej spowiedzi i coniedzielnego odwiedzania świątyni. Było tak aż do trzeciej klasy szkoły średniej. Wtedy to przestałem chodzić na religię, bo ksiądz rozliczał z prowadzenia zeszytu, przepytywał z pacierza i coś jeszcze, co zbuntowanemu młodzieńcowi co najmniej nie odpowiadało. To, że były inne rozrywki, też z pewnością miało wpływ na tę nie do końca rozsądną decyzję. Tak się okazało wtedy, gdy potrzebny był dyplom z religii, aby zawrzeć związek małżeński, notabene bardzo wczesny. Jakoś się udało bez dyplomu, ale w sąsiedniej parafii.

Nawał wydarzeń związanych z nową drogą, dalszą nauką i bogatymi zainteresowaniami, jakby uśpił moje potrzeby religijne aż do również zbyt wczesnej śmierci mojego ojca.

To było uderzenie, które wyzwoliło we mnie płomień poszukiwań odpowiedzi na zalewające mój umysł pytania. Gotowe odpowiedzi otrzymałem w książkach: "Życie po życiu" i innych o podobnej tematyce, szczególnie new age. Atrakcyjne wywody prowadzące do zauroczenia logiką i fantazją filozoficzną, spowodowały, że na jakiś rok przestałem odwiedzać przybytek. Z czasem poczułem, że jestem w ślepej ulicy i czas poszukać własnych odpowiedzi na coraz głębsze zapytania.

Na początek spowiedź, komunia, prowadzenie kościelnego chóru, wycieczki i prawie wszystko świetnie poza tym, że znowu nie wiem, kim jestem. Spowiedź - tak, komunia - tak, ale nic z tego nie wynika. "Bóg mojego dzieciństwa" nadal mnie nie słucha - tak czuję. Jakbym zwracał się do ściany.

Wiele wody upłynęło zanim zrozumiałem, o co chodzi, czemu miałem takie odczucia, gdy wszyscy moi znajomi nie mieli tych "problemów". Dyskoteki, dziewczyny, kino itd. Wszystko pięknie, a mi ciągle mało. Tak wtedy myślałem.

Mijały lata i zbliżamy się do czasu wędkowania, i samotnych rozmyślań na łonie natury. Moja "gleba", raz wilgotna, raz skalna i sucha, odsłaniała się i w końcu padło "ziarno". Tak nawiasem mówiąc, pewno padło dawno, ale zimowało i dopiero zaczęło kiełkować.

Tak po prostu znowu zacząłem prosić mojego Boga, którego imienia jeszcze nie znałem, o to by dał jakiś znak, że mnie słucha i chce ze mną pogadać. Często, jadąc samochodem, prawie mechanicznie odmawiałem "Ojcze nasz" i zdrowaśki przerywane myślami prowadzącymi do zwątpień na jakiś czas. Aż do pewnego listopadowego popołudnia, kiedy moje życie zawisło na cienkiej żyłce, jak w tej wędce, która w moich rękach przebywała tyle, co obecnie Pismo Święte.

Na początku nawet mnie nie ratowano, bo wrak mojego auta i wisząca nad kierownicą moja głowa sugerowały, że pomoc mi już chyba jest nie potrzebna. Jednak stało się inaczej.

Po dwóch dniach obudziłem się w szpitalu. Z jednej strony pacjent w bezruchu, z drugiej nie inaczej, a ja pewnie tak samo, bo wkoło przewody i brak jakichkolwiek odczuć. Jest pięknie. Spokój, miła opieka, uśmiechy i dalej spokój. Żadnych problemów.

Twarze odwiedzających znane, ale imiona jakby mniej znane. Słowa jakby też znane, ale co oznaczają, mniej oczywiste. Coś mówię, do końca sam nie wiem co, ale mi to nie przeszkadza.

Mija kilka dni. Nie ma wężyka, przewodów i mogę wychodzić z pokoju na spacery, na razie kilkumetrowe. Nagle myśl - chcę do kościoła. Pytam i dostaję odpowiedź, że to gdzieś na dole, a niedziela jutro. Już nie mogę się doczekać. Lekarstwa zażyte i w szlafroku wybieram się, ale na dole nic nie rozumiem, więc wracam skąd przyszedłem.

Odwiedziny kochanej rodziny i kolejne przeżycia. Nie umiem czytać i pisać. Tęsknota za domem no i kościołem. Wszystkich przytulam, nie pamiętam żadnych urazów, złości, uprzedzeń. Tak po prostu, jakby od zawsze. Można by napisać o tym kilka stron, ale nie ma być to scenariusz filmu o tak modnym ostatnio szpitalu na peryferiach.

Wyprosiłem, że po półtorej tygodnia wypuszczono mnie do domu. Gorące powitanie, radość i odpoczynek, i oczywiście sensacja, bo już niektórzy mnie "pochowali".

I znowu myśl. Koniecznie się wyspowiadać, więc telefon po księdza. Godzina szczerej, jak nigdy rozmowy i komunia. Szczęście, jakiego wcześniej nie odczuwałem. To było to. Niedzielna msza - następne szczęście. Nic nie rozumiałem, ale było pięknie. Czas płynął z dnia na dzień i zbliżała się wiosna.

Kolejna długa spowiedź i za pokutę jakiś fragment Pisma Świętego. Coś z Nowego Testamentu, ale już nie mogę przypomnieć sobie, co to było. Specjalnie kupiłem swoją pierwszą Biblię i zasiadłem do czytania. To nie było proste. Słowa uciekały mi przed oczami i gubiły sens, ale po kilkakrotnym powtarzaniu w końcu docierały.

"Pokuta" spełniona, więc wszystko O.K.

Na zwolnieniu miałem dużo czasu. Mogłem się oddać pielęgnowaniu mojego ogrodu z oczkiem wodnym, które było "oczkiem" w głowie jeszcze nie całkiem zdrowej.

Tęsknota za pracą zawodową i w końcu powrót do niej. Nowe pomysły, poszukiwania, aż z znienacka pojawia się nowa droga. Zmiana pracy, nowi ludzie i nowe przeżycia. Poznaję człowieka, z którym tak po prostu zaczynam mówić o Bogu. Niesamowite, nowe doznanie i nowa droga. Dlaczego? Dostaję sms-a, coś z listu do Tymoteusza. Oczywiście czytam z ciekawością, bo kolega mądrze mówił i jak uderzenie samochodem spada ma mnie jasność, o którą się tyle modliłem. Nie mogę w to uwierzyć, że to takie oczywiste, proste i zrozumiałe. Tyle lat wątpliwości i błądzenia po manowcach tego świata, a tu taka prawda, jak prysznic po dniu ciężkiej pracy na piaszczystym polu.

Na początek fragmenty, a potem odnośniki i kolejne odpowiedzi. Jakie to proste, ale zastanawiające, bo czytać umiem od 30 lat, a dopiero teraz tak naprawdę rozumiem, co czytam. Wszystko jasne, ale w głowie powstaje pytanie: W co wierzyłem? Czy w ogóle wierzyłem? Dlaczego musiałem na to czkać 36 lat? Odpowiedź prosta. Ziarno zostało podlane.

Zbuntowany udałem się do zboru ŚJ. Czytałem, rozmawiałem i znowu czytałem, i było w porządku do czasu, gdy pojawiły się pytania, na które odpowiedzi nie było. No dobrze, była, ale zza oceanu, a dla mnie potrzebna była odpowiedź płynąca z serca, bo sercem myślałem. Zalany nowościami o kształcie "drewna", na którym zmarł Jezus, o Jego rodzeństwie i innymi "dogmatami zza oceanu" powoli otwierałem oczy i zacząłem rozumieć, że ta "wąska droga" nie tędy wiedzie. Trzeba się zająć wielbłądem a nie komarem.

Znowu parę stron pominę, bo temat znany: spięcia rodzinne.

Pewnego pięknego dnia trafiam na ciekawą stronę internetową Jakuba, który powalił mnie znajomością i szczerą interpretacją Pisma. Nałogowo pochłaniam wszystko i wysyłam maila. Przedstawiam się jako Krzych niekatolik. Kilka pytań i na tym koniec.

Koniec, ale nie do końca, bo jakiś miesiąc po moim mailu otrzymuję odpowiedź z kilkoma stronami cytatów i wyjaśnień tak prostych i zrozumiałych. Padają kolejne pytania i dyskusje przez Internet. Poznaję nowego kolegę, który daje mi adres Wojtka. Piszemy we trzech. Chłonę jak sucha gąbka. W domu całe noce czytania i oczywiście spięcia, bo jestem nienormalny. Jakbym był normalny, to jednokrotne przeczytanie Pisma powinno wystarczyć. No a to, że nie wystarcza mi jedno katolickie Pismo, to już inna historia.

No, ale do rzeczy. Wojtek daje mi adres najbliższego zboru w Szczytnie. Rozmowa przez telefon i w końcu odwiedzam Janka i Danusię. Dużo gadać i pisać, ale powiem tylko jedno: tego szukałem.

Na moje pytania odpowiedzi nie szukają w kolorowych "pisemkach zza oceanu", nie odczytują zaznaczonych fragmentów z Pisma, tylko tak po prostu rozmawiamy. Nie padają żadne dogmaty, a oczy są tak po prostu otwarte, jak okna o wschodzie słońca, które nic nie zasłaniają i zapraszają spragnionego gościa do środka.

To jest to. Teraz wiem, o co się modliłem. Teraz wiem, jak mój Bóg ma na imię. Wiem, dlaczego musiałem tyle czekać na odpowiedzi. Wszyscy wiemy, dlaczego Jezus mówił podobieństwami. Trzeba się wysilić, rozebrać na składniki pierwsze każdą "przypowieść" i wtedy widać wyraźnie ręce Pasterza, które wyciągał od początku. Obraz staje się coraz wyraźniejszy, nie rozmyty tradycją i przyzwyczajeniami.

I na koniec banalna puenta: Urodziłem się w Szczytnie, dzieciństwo gdzie indziej, szkoła średnia w Szczytnie i znowu przerwa na studia i praca. No i znów Szczytno. Czyżby kolejne narodziny?

Lipiec to piękny miesiąc...

Ciemnoszyje...

Amen.


PS. W dniu 17 lipca 2004 r. na konwencji w Ciemnoszyjach, br. Krzysztof "przed wieloma świadkami" przyjął symbol chrztu, postanawiając zawrzeć przymierze z Bogiem.

(KN)

13.04.2005

Panie Kozon, ma pan prawo do wyboru wiary. Ale ma pan wspaniałą rodzinę , która myśli nieco inaczej. Czy ból i cierpienie bliskich to dogmaty pana "nowej wiary"?

58

14.04.2005

Szanowny Czytelniku '58'. Z tego, co piszesz wynika, że wiesz więcej o problemach rodzinnych Krzysztofa niż ja. Przeczytałem artykuł i nie znalazłem niczego, co świadczyłoby, o tym, że Krzysztof chce sprawiać ból. Życie religijne człowieka nie ogranicza się do "wyboru wiary", ale jest efektem rozpaczliwej walki o własne sumienie. Ból i cierpienie są smutne a nawet tragiczne, ale może po ich przejściu wspaniała rodzina stanie się jeszcze wspanialsza? Pozdrawiam serdecznie

Piotr

02.06.2005

Proponuję zapytać osobiście moją rodzinę co mysli o mojej "nowej wierze". Czy bycie katolikiem upoważnia do sądzenia człowieka? Czy katolik może piać rzeczy o których nie ma pojęcia? Czy katolik zna Boga? Wstyd mi, że kiedyś nim byłem.

Krzysztof

25.11.2005

Minęło sporo czasu od tego, który opisałem w "Godzina 3 rano" Sporo się również zmieniło i są to same najlepsze zmany. Moja żona i córka poznały PRAWDĘ jaką dał nam BÓG w BIBLII. Teraz chwalimy BOGA modląc się razem i dziękujemy Mu za łaskę jaką nas obdarował dając nam zrozumienie JEGO SŁOWA. Razem dziękujemy BOGU za JEZUSA, który jest naszym JEDYNYM NAUCZYCIELEM. Dziękujemy BOGU, że codziennie czytamy BIBLIĘ i uczymy się, jak postępować, jak chce od nas OJCIEC. Przykro nam jest, że tak niewielu ludzi chce poznać BOGA i woli ludzkie dekrety niż naukę PANA JEZUSA. Chcielibyśmy o tym mówić wszystkim, ale nawet "starych znajomych" nie interesuje, co czujemy i jak dotyka nas MIŁOŚĆ BOGA.
BÓG jest teraz naszym życiem i nie ma godziny, w której byśmy nie myśleli o PANU. Co tygodniowe nabożeństwa i modlitwa z braterstwem dają nam siłę do wędrówki za PANEM i nadzieję na WIECZNE KRÓLESTWO BOŻE. Nic nie jest piękniejsze jak dom przepełniony POKOJEM BOŻYM. Moja rodzina życzy wszystkim szukającym ŁASKI BOŻEJ. Modlitwa wyłącznie do BOGA przez PANA JEZUSA zaniesiona daje MOC , która przezwycięży całe zło i da POKÓJ, czego wszystkim życzymy.
Życzymy rónież odwagi aby mówić z podniesioną głową a nie anonimami obgadując za plecami bo to jest dalekie od SŁOWA BOŻEGO.

Krzysztof

powrót do góry wersja do druku