Redakcja - Na Straży - Wędrówka - The Herald - Księgarnia i Czytelnia - Biblia Gdańska - Betania - Strona główna - Szukaj


Księgarnia
Biblioteka
 

Oręż, którym walczymy

Życie i dzieło Marcina Lutra

Dość często można usłyszeć, niepozbawioną zresztą racji, opinię, że stuk młotka trzydziestoczteroletniego mnicha, przybijającego do drzwi wittenberskiego kościoła zamkowego swe 95 tez, odbił się głośnym echem nie tylko tam, nie tylko w Niemczech i nie tylko w Europie – został on usłyszany w całym cywilizowanym świecie, wywierając niemały wpływ na kształt chrześcijaństwa, jakie dziś znamy.

W związku z przypadającą 31 października 2017 roku pięćsetną rocznicą Reformacji, staraniem Wydawnictwa „Na Straży ukazała się książka poświęcona Marcinowi Lutrowi.

Przedstawia ona nie tylko samą postać Reformatora wraz z jego licznymi religijnymi dylematami i zmaganiami, ale także przebogate tło historyczne czasów, w jakich przyszło mu żyć i działać. Opatrzono ją, znamiennym dla uważnego czytelnika Nowego Testamentu, tytułem:

„Oręż, którym walczymy
Życie i dzieło Marcina Lutra"

„(…) Chociaż nie podzielamy wszystkich poglądów Lutra, jesteśmy jednak świadomi jego roli jako Bożego posłańca niosącego światło prawdy. Dlatego książka ta, pokazując jego życie i dzieło, niech będzie dla nas przykładem tego, jak Wszechmocny Bóg działa przez swoich sług i jak Jego słowa zawarte w Piśmie Świętym wpływają na człowieka i zmieniają jego życie. Dostrzegł to również Marcin Luter i dlatego – aby Księgę tę mogli czytać jego rodacy – podjął trud przetłumaczenia całej Biblii na język niemiecki. Było to ważne zadanie, gdyż pozwalało tym, którzy nie znali łaciny, samodzielnie czytać Biblię i poznawać prawdy, które ona niesie. Hasło ’sola scriptura’ – ’jedynie Biblia’, głoszone przez Lutra, mówiło, że Pismo Święte, a nie tradycja, nauki ojców Kościoła, soborów czy papieża, jest jedynym nieomylnym autorytetem w sprawach wiary. To narzędzie zostawione przez Lutra sprawiło, że przed studiującymi Słowo Boże odkrywały się coraz to nowe prawdy.

Wszyscy jednak zgadzają się co do tego, że w czasach Lutra cywilizacja uczyniła znaczący postęp. Katolicy są dzisiaj lepszymi katolikami, również lepsi są protestanci. „Fotodrama Stworzenia", s. 168

Reformacja zmieniła świat nie tylko na polu teologicznym, dokonała ona również olbrzymich zmian społecznych, gospodarczych i kulturowych. To właśnie Reformacji zawdzięczamy postęp cywilizacji oraz to, że mamy wolność religijną i możemy dzisiaj swobodnie głosić prawdę (…)".

fragm. przedmowy Wydawcy

„(…) Piszący te słowa nie jest, niestety, zawodowym historykiem. Jest tylko amatorem historii i jedyne, co może uczynić, to obiecać czytelnikowi, że pracę swą, choć amatorską, usiłuje wykonać starannie. Przyświeca mu też myśl – może zbyt śmiała – że chrześcijańskiemu biografowi łatwiej będzie wniknąć w motywy działań Lutra i poruszające nim sprężyny. (…) Nie śmiem marzyć, ale – jeżeli czytelnik ujrzy na kartach tej książki Lutra nie pomnikowego, a żywego, a może nawet jego zmienne koleje losu wydadzą się być czytającym podobne do ich własnych – autor uzna swe zadanie za spełnione".

fragm. wstępu od Autora

 

Oręż, którym walczymy
Życie i dzieło Marcina Lutra

  • Na Straży, Kraków 2017
  • Stron: 128
  • Format: 145x205 mm
  • Waga: ok 0,3kg
  • Oprawa: twarda, szyta nićmi
  • ISBN 978-83-87904-12-8
Cena: 12zł